04.08.2011 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda je nadpriemerná, ale obilie je menej kvalitné

Ján Maľa, predseda PD Očová, ktoré je jedným z najväčších poľnohospodárskych podnikov v Banskobystrickom kraji, hodnotí tohtoročnú úrodu obilnín ako nadpriemernú.

Aj napriek pretrvávajúcim dažďom, ktoré zasiahli kraj počas uplynulých dvoch týždňov, sa výnosy pohybujú nad úrovňou vlaňajška, u niektorých komodít sú dokonca aj o polovicu vyššie.
„Pravda, s minulým rokom veľmi porovnávať nemôžeme, keďže bol jedným z najhorších v histórii," povedal pre TASR Ján Maľa. „Aj tak sú však úrody nadpriemerné," dodal.
Pracovníci družstva majú pod strechou celú úrodu ozimného jačmeňa, ktorý pestovali na ploche 66 hektárov. Z hektára pritom pozberali v priemere 4,2
tony jačmeňa. Z poľa zobrali už aj úrodu repky, ktorej majú asi 650 ton.
"Len v stredu 3. augusta sme začali so zberom pšenice," podotkol predseda. Tú pestujú na ploche 580 hektárov, pričom očakávania výnosov sú v rozmedzí 4,5 až 5 ton z hektára. Dá6ď sa však podpísal pod jej kvalitu a tak len menšia časť bude určená na potravinárske účely.
Očovskí družstevníci musia ešte pozberať úrodu jarného jačmeňa, ktorý je zasiaty na ploche 225 hektárov a ovos z rozlohy 84 hektárov.
PD Očová je známe aj ako významný producent kukurice. V tomto roku ju pestujú na ploche 600 hektárov. Tento rok však bude viac kukurice na siláž, ako kukurice na zrno.
Podstatné príjmy prúdili ešte pred pár rokmi do pokladnice očovského družstva zo živočíšnej výroby. Situácia na trhu ich ale prinútila zrušiť chov prasiat. Dnes chovajú len hovädzí dobytok.
Výnosy z mlieka a mäsa predstavujú asi 60 % tržieb družstva, zvyšok sú príjmy z rastlinnej výroby. Predseda družstva ale predpokladá, že tento rok by sa obe položky mohli vyrovnať.
Žatevné práce v senickom regióne odštartovali v prvej polovici júla, nakoľko bolo veľmi priaznivé počasie. Poľnohospodári začali zberom repky a ozimného jačmeňa.
Priebeh žatvy však skomplikovalo nepriaznivé daždivé počasie (v regióne spadlo 70 až 80 mm zrážok), čo prerušilo zber na viac ako dva týždne. TASR o tom informovala riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej
komory (RPPK) v Senici Katarína Krčová.
„Vysoký úhrn zrážok bude mať negatívny vplyv hlavne na kvalitu nepozberanej úrody. Na základe týždenného monitoringu žatevných prác bolo k 1. augustu 2011 v našom regióne (Senica, Skalica) pozberaných 88,78 % repky, 98,23 % ozimného jačmeňa, 51,31 % jarného jačmeňa, 26,47 % pšenice, 7,35 % raže a 31,27 % triticale," uviedla riaditeľka.
Na to, aké budú priemerné hektárové výnosy a kvalita pozberanej úrody si ešte treba počkať, pretože všetko závisí od vývoja počasia v nasledujúcich dňoch. "Pokiaľ nie sú pozberané komodity na 100 % a ako sa hovorí, nie je úroda pod strechou, je predčasné hovoriť o hektárových výnosoch, aj keď už teraz môžeme konštatovať, že kvôli zrážkam bude kvalita pšenice nižšia," konštatovala K. Krčová.
Ako ďalej uviedla, ak bude priaznivé počasie, ktoré umožní poľnohospodárom pokračovať v žatevných prácach, o dva týždne môže byť žatva skončená.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down