14.08.2018 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda obilnín v Česku bude medziročne nižšia o 7,5 %

Úroda obilnín v Česku bude tento rok o 7,5 % nižšia než vlani. Farmári ich zoberú z polí 6,35 milióna ton. Vyplýva to z odhadu, ktorý pred mesiacom urobili pracovníci Českého štatistického úradu (ČSÚ).

PRAHA. Ide o tretiu najslabšiu žatvu za posledných desať rokov. Úroda repky bude však vyššia o 12,3 % a mala by dosiahnuť 1,29 milióna ton.
Úroda základných obilnín bude medziročne nižšia o 515.000 ton, lebo aj v dôsledku sucha klesli ich hektárové výnosy. Tento rok sa ich žne z hektára 5,05 tony, čo je o 6,6 % menej ako vlani.
„Čísla sťahuje dolu najmä nižšia úroda ozimnej pšenice, ktorá sa u nás vysieva takmer na tretine osevnej plochy. Napriek tomu platí, že sme v produkcii obilnín sebestační," uviedol predseda ČSÚ Marek Rojíček.
Najnižšia úroda obilnín v Česku za posledné desaťročie bola v roku 2012. V porovnaní s aktuálnym odhadom sa ich zožalo o 700.000 ton menej. Druhá najslabšia žatva bola v roku 2010. V ňom sa v porovnaní s tohtoročným očakávaním dostalo do sýpok obilnín o 171.000 ton menej.
Maku sa tento rok urodilo 15.000 ton, pokles dosiahne medziročne 25 %.
Spoločenstvo mlynárov a pekárov v ČR minulý týždeň informovalo, že pečivo a výrobky z pšenice tento rok určite zdražejú. Príčinou bude cena pšenice. V dôsledku nepriaznivých klimatických podmienok za posledné týždne zdražela o 20 %. Mlynári a pekári však poznamenali, že pečivo a chlieb o rovnaké percento nebude drahšie.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down