21.07.2014 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda obilnín v SR bude možno vyššia ako vlani, ale hrozí nižšia kvalita

Úroda obilnín v SR bude z hľadiska množstva zrejme vyššia ako vlani, ale daždivé počasie má negatívny vplyv na ich kvalitu, ktorá sa znižuje. Uviedol to tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

     BRATISLAVA.  "Pestovateľov nemôže naďalej tešiť nízka úroveň cien, ktoré im ponúkajú obchodní partneri za tohtoročnú úrodu," povedal predseda SPPK Milan Semančík. Napríklad v prípade potravinárskych pšeníc sa podľa jeho slov momentálne nákupné ceny pohybujú na úrovni 140 až 150 eur za tonu, čo je približne o 30 eur menej ako vlani.
      Poľnohospodári, ktorí nie sú odkázaní na speňaženie úrody hneď po jej zbere, preto podľa Semančíka budú s predajom plodín vyčkávať až dovtedy, kým sa na trhu nevygenerujú stabilnejšie ceny.
      Nejasný je podľa Nemca vplyv dočasne povolených ukrajinských bezcolných dovozov na vnútorný trh. "Hoci Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR avizuje prísne fytosanitárne kontroly na ukrajinsko-slovenskej hranici, poľnohospodári sa obávajú, že obilie z tejto krajiny k nám môže prichádzať okľukou cez Poľsko alebo Maďarsko," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down