14.08.2014 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda repky je mimoriadne dobrá, využíva sa na výrobu biopaliva

Na Slovensku sa urodilo rekordných 440.000 ton repky. Spokojní sú aj poľnohospodári družstva Devio v Nových Sadoch v okrese Nitra. Výnos 4,68 t/ha hodnotia ako veľmi dobrú úrodu.

HLOHOVEC. Podľa podpredsedu predstavenstva družstva Ivana Oravca úroda repky poputuje do biopalivárskych závodov v Hlohovci. „Pri výrobe biopalív na našom území zostane pridaná hodnota doma a táto výroba dáva aj priestor pre zamestnanie našich ľudí,“ vysvetlil. Dodal, že na druhej strane celoeurópska vysoká úroda a vývoj na burze spôsobili cenový prepad repky.

„V tomto roku viac ako inokedy platí zásada, že vyvážené dlhoročné obchodné vzťahy výrobcu a spracovateľa či nákupcu dokážu aspoň čiastočne eliminovať obrovské výkyvy cien. Prispeli k tomu aj zmluvy, ktoré sa uzatvárali už začiatkom roka podľa vývoja cien na svetových burzách,“ uviedol Oravec.

Podľa jeho ďalších slov po odchode spracovateľského podniku Palma zo slovenského trhu chýba na Slovensku priamy, väčší spracovateľ repky na oleje. "Roľník má iba dve možnosti, buď svoju úrodu predá slovenskému výrobcovi biopalív, alebo obchodným spoločnostiam, ktoré repku v prevažnej miere exportujú," konštatoval.

Možnosť predať úrodu repky na biopalivárske účely výrazne zlepšuje ekonomické výsledky v poľnohospodárskom segmente.

„S pestovateľmi repky máme dlhodobo dobré vzťahy, sme pre nich stabilným partnerom,“ objasnil Peter Kostík zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív s tým, že nízke ceny repky zvýšili výrobu tohto produktu. Kostík tvrdil, že sa momentálne vypláca pridávať tento druh paliva do pohonných látok.

„Biopalivo, najmä etanol, je lacnejšie ako benzín. Jeho primiešavanie do fosílnych palív tak prispieva k znižovaniu cien pohonných látok," uzavrel.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down