09.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda zemiakov pod Tatrami je dobrá

Zemiaková sezóna pod Tatrami je podľa miestnych poľnohospodárov dobrá a adekvátna počasiu, ktoré v oblasti prevládalo počas vegetačného obdobia. To bolo poznačené predovšetkým suchom a množstvom zrážok.

SPIŠSKÁ BELÁ. "Zemiak je plodina závislá od množstva vody a tá tohto roku chýba. Cez vegetačné obdobie, kedy zemiaky vodu najviac potrebujú, padlo necelých 150 milimetrov vody," konštatoval riaditeľ poľnohospodárskej výroby firmy AT TATRY v Spišskej Belej Peter Firek s tým, že optimálne množstvo vody je 350 až 400 milimetrov. K zvyšovaniu cien sadbových zemiakov by podľa neho pod Tatrami nemalo dôjsť, hoci vody nebolo dostatok.

"Nie sme tí, ktorí zvyšujú ceny zemiakov, u nás je úroda stabilná a aj cena je každoročne vyrovnaná. S úrodou sme spokojní, dá sa povedať, že spokojní sme so všetkým, čo sa urodí," dodal.

V priemere sa tohto roku darí z jedného hektára vyťažiť 25 až 30 ton zemiakov. Poľnohospodárov však okrem slabých zrážok trápia aj stále častejšie nájazdy obyvateľov z okolitých osád, ktorí si chodia zbierať zemiaky, ktoré im nepatria.

"Každoročne musíme porasty zemiakov od začiatku až do konca sezóny strážiť 24 hodín denne, máme na to nasadených päť ľudí. Dochádza aj k stretom s týmito občanmi, tí si však už postupne zvykli na to, že si nenecháme ukradnúť úrodu a odvykajú si k nám chodiť kradnúť," dodal P. Firek.

Strážením zemiakových polí sa spoločnosti zvyšujú náklady, čo sa však do konečnej ceny výrobku nedá nijako premietnuť. Keby však polia nemuseli strážiť, mohli by plodiny predávať o čosi lacnejšie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down