Úrody brzdí deficit zrážok

O vyhliadkach na tohtoročnú úrodu husto siatych obilnín, ale aj kukurice, repky a ďalších plodín ako aj o odhadovanom cenovom vývoji referovali na tlačovej besede v Bratislave predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS).

BRATISLAVA. Podľa Jozefa Rebra, jedného z predstaviteľov toho zväzu, tohtoročnú úrodu zatiaľ výrazne poznačil deficit vlahy počas celého vegetačného obdobia a pomerne chladná jar. Z jeho vystúpenia potom vyplynulo, že napríklad pri pšenici sme na Slovensku zaznamenali medziročný pokles plôch, osiatych touto plodinou, o 10,03 percenta. Hektárové úrody sa zatiaľ hýbali v rozmedzí od 3,5 do 7 ton.

„Štatistický úrad SR odhaduje tohtoročnú priemernú úrodu pšenice na Slovensku na 4,98 tony z hektára, my v našom zväze ju odhadujeme na 4,60 tony,“ povedal J. Rebro.

Pokles produkcie pšenice na Slovensku v tomto roku vo zväze odhadujú o 23 až 29 percent, pričom doteraz zberané pšenice sa vyznačovali nižšou objemovou hmotnosťou, ale na druhej strane zasa výborným zdravotným stavom.

O 6,1 percenta sa tohto roku medziročne zvýšili plochy jačmeňa, a pri priemernej hektárovej úrode 4,2 tony z hektára vo zväze predpokladajú medziročný pokles produkcie jačmeňa na Slovensku o 13 percent.

Napriek suchému a neúrodnému roku aj tohto roku na Slovensku dopestujeme podstatne viac husto siatych obilnín ako je naša potreba. V prípade pšenice pôjde o „prevys“ v objeme asi 900-tisíc ton. Nižšia produkcia, ale zároveň aj sebestačnosť, sa očakáva aj v prípade tohtoročnej produkcie kukurice.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *