01.03.2013 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uspeje ten, kto dokáže predvídať

Minulotýždňové valné zhromaždenie Slovenského zväzu olejninárov (SZO) bolo takpovediac prelomové. Došlo totiž k zmene na čele tohto zväzu. Prvého a doteraz jediného predsedu Ladislava Maďara nahradil Jozef Rebro. S dnes už bývalým predsedom SZO Ladislavom MAĎAROM sme sa obzreli nielen späť do olejninárskej minulosti, ale nahliadli sme aj do budúcnosti.

Slovenský zväz olejninárov má za sebou 22 rokov existencie a celý ten čas ste stáli na jeho čele. Čo sa vám pri pohľade späť vybaví v mysli?

„V prvom rade na mnoho spolupracovníkov, ktorí chceli pozdvihnúť úroveň slovenského olejninárstva. Spomínam si tiež na množstvo rôznych dokumentov, rokovaní a podujatí, ktoré som za tie roky absolvoval. Všetko toto úsilie prispelo k tomu, že sa nám v 90-tych rokoch podarilo stabilizovať a následne naštartovať trh s olejninami a viacnásobne zvýšiť produkciu olejnín. A na to som hrdý.“

Na valnom zhromaždení ste hodnotili aj uplynulú sezónu, aká teda bola a čo možno očakávať od tej nasledujúcej?
Z pohľadu pestovania repky môžeme minulý rok charakterizovať ako jeden z najhorších. V dôsledku extrémneho sucha sa muselo vyorať až 45-tisíc hektárov repky. Úroda na zostávajúcich 100-tisíc hektároch bola nízka - iba 2 t/ha. Na jeseň poľnohospodári zasiali repku na výmere 140-tisíc hektárov. Po počiatočných problémoch so vzchádzaním repky sú teraz porasty väčšinou v dobrom stave. Treba však venovať veľkú pozornosť hnojeniu dusíkom, nakoľko po výdatných zimných zrážkach ho bude nedostatok. Ak budú priaznivé klimatické podmienky a pestovatelia dodržia technológiu pestovania, môžeme očakávať dobré úrody.

Celý rozhovor nájdete v 9. čísle Roľníckych novín 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down