03.09.2019 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspešné tretie pokračovanie Majstrovstiev Požitavia v orbe

Po dvoch úspešných predchádzajúcich ročníkoch sa aj v tomto roku organizátori podujatia s názvom TRAKTORMÁNIA, ktoré sa
v obci Maňa organizuje už niekoľko rokov, rozhodli spestriť toto podujatie o súťaž pod názvom „Majstrovstvá Požitavia v orbe“. Tretí ročník súťaže v orbe traktormi-veteránmi a malotraktormi domácej a továrenskej výroby sa uskutočnil v sobotu 24. augusta.

V rámci príprav na túto súťaž boli už v predchádzajúcich rokoch spracované a na stránke Obecného
úradu v Mani zverejnené „Pravidlá súťaže…“ spolu s tlačivami pre prihlasovanie sa súťažiacich oráčov. Kým
väčšina oráčov, ktorí súťažili aj v predchádzajúcich dvoch rokoch, reagovala na zverejnené prihlášky okamžite,
niektorí – hlavne noví oráči, sa rozhodovali až na poslednú chvíľu. V čase prípravy na rozmeranie pozemkov bolo
prihlásených – zatiaľ v rekordnom počte 26 oráčov, pre ktorých organizátori podujatia pripravili súťažné pozemky. Nakoľko technické vybavenie prihlásených oráčov sa líšilo (boli prihlásené jedno-, dvoj-, troj- aj štvorradličné pluhy) museli byť pre nich pripravené súťažné pozemky s rôznymi rozmermi. Dĺžka pozemkov bola stanovená jednotne na 50 m a pri šírke pozemku sa rátalo s 10 metrami na jedno orbové teleso pluhu. Po vymeraní pozemkov, vo štvrtok za krásneho letného počasia, v priebehu noci na piatok prišla búrka. Prvotná myšlienka bola, že sa zopakuje minulý ročník, keď napršalo približne 40 mm, v dôsledku čoho boli ešte v sobotu ráno pozemky dosť rozbahnené. V tomto roku boli však zrážky iba polovičné, v sobotu ráno už bol povrch pozemkov suchý a na
zvlhčenej pôde sa výborne oralo. Pred zahájením súťaže bola vykonaná tradičná krátka inštruktáž o jej pravidlách
a priebehu, nakoľko časť súťažiacich oráčov sa súťažných orieb zúčastnila po prvýkrát. Väčšina „predvlaňajších a vlaňajších“ oráčov už pravidlá súťaže ovládala, čo sa prejavilo aj v priebehu súťaže, keď okrem jednej technickej poruchy na pluhu a „minutému“ palivu u dvoch oráčov ostatní súťažiaci svoju úlohu úspešne zvládli!

Kto obsadil stupne víťazov?
Vyhodnotenie kvality súťažnej orby bolo vykonané podľa kritérií schválených Slovenskou spoločnosťou pre orbu (SSpO). Okrem autora tohto príspevku boli členmi rozhodcovskej komisie tak, ako aj v prechádzajúcich rokoch, Ing. Ján Marták a Ing. Peter Hudec. Na základe „komisionálneho“ posúdenia kvality súťažnej orby bolo rozhodnuté, že na 1. mieste sa umiestnil Miloš Čechvala z Podolia, 2. miesto si vyoral Peter Vaško z Piešťan a ako 3. skončil Ján Ješko z Maduníc.

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.
Slovenská spoločnosť pre orbu

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down