03.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uzrel svetlo sveta po piatich rokoch vývoja

Nemecký výrobca techniky AMAZONE mal na veľtrhu Agritechnica 2019 rozľahlú expozíciu, v ktorej predstavil niekoľko noviniek. Jednou z nich bol aj presný sejací stroj s označením PRECEA, ktorý pomaly nahradí už pomerne staré modelové rady vyrábané viac, ako desať rokov.

Na vývoji stroja sa podieľali podľa zástupcov spoločnosti i farmári z praxe, ktorý k nemu značne prispeli svojimi postrehmi. Stroj bol vo vývoji už od roku 2014, čo je pomerne dlhý čas na to, aby mohol výsledný produkt zaujať miesto dôstojného nástupcu prechádzajúcich modelov ED a EDX.

AMAZONE PRECEA sa bude vyrábať v troch prevedeniach 3000 a 4500-2 a 3000-A. V dvoch prípadoch sa jedná o nesený sejací stroj, ktorý je vo väčšej verzii vybavený teleskopickým rámom, ktorého vysunutie zabezpečuje hydraulický valec. Konštrukcia sejačky je zložená z hlavného rámu a bočných rámov. Základom stroja je nová metóda výsevu, ktorá kombinuje výhody predchádzajúcich generácií ED a EDX. Výsledkom je mimoriadne presný výsev plodín i pri vysokých pracovných rýchlostiach (15 km/h a viac).

Pretlakový systém

Pri sejacom stroji PRECEA je dávkovanie osiva založené na pretlakovom systéme. Osivo a celá dávkovacia jednotka sejačky sú natlakované ventilátorom. Semeno tak vychádza zo zásobníka osiva a je dopravované za využitia pretlaku ku jednotiacemu kotúču, kde je následne pritlačované do jeho otvorov. Ako sa kotúč otáča, nad semenami prechádza špeciálna stierka zložená z troch prstov, ktorá odstráni prípadné „dvojáky“. Ako semeno putuje ďalej, je vplyvom prerušenia tlaku uvoľnené a odovzdané do vystreľovacej trubice, v ktorej sa nachádza optický senzor. Ten sa stará o monitorovanie a signalizáciu vynechávok, prípadne „dvojákov“. Nastavovanie nového sejacieho stroja PRECEA je podľa výrobcu veľmi jednoduché. Je ho totiž možné vykonávať priamo z kabíny traktora. Automatické, poprípade manuálne nastavenie polohy stierky má obsluha k dispozícii s voliteľným systémom SmartControl. Po vystrelení je osivo umiestňované do brázdičky zachytávacím valcom, ktorý zabezpečí jeho stabilnú polohu a zabráni tak následnému odvaľovaniu.

Špeciálne riešenie

Zvláštnosťou sejačky je utesnenie jednotiaceho kotúča. Ten je v tesnom kontakte s pretlakovou komorou a pri chode sejačky sa spoločne otáčajú.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down