10.05.2019 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V čele expozície s najinovatívnejším kombajnom

Najzaujímavejším strojom v expozícii spoločnosti AustroDiesel na veľtrhu Agrosalón 2019 bol nepochybne obilný kombajn Masssey Ferguson Ideal 8T, ktorý získava ocenenia po celom svete. Vystavovateľ sa na veľtrhu zúčastnil i súťaže o najinovatívnejší stroj, z ktorej si tento kombajn odniesol ocenenie v podobe prvého miesta.

Obilný kombajn Massey Ferguson IDEAL bol (ako to výrobca zdôrazňuje) navrhnutý od počiatku, takpovediac na bielom papieri. Na veľtrhu sme sa naň opýtali toho najpovolanejšieho, zástupcu spoločnosti Austro Diesel na Slovensku, Ing. Rastislava Kocoura. „Pri návrhu tohto obilného kombajnu nebol Massey Ferguson zaťažený žiadnymi staršími riešeniami, i keď pri jeho návrhu využili jeho inžinieri skúsenosti, ktoré získali na iných strojoch Massey Ferguson. Príkladom je pásový podvozok, ktorý bol vytvorený spoločnosťou Challenger v Amerike. Tento odpružený pásový podvozok umožňuje pohybovať sa kombajnom IDEAL maximálnou rýchlosťou až 40 km/h,“ uviedol R. Kocour. Takáto konštrukčná rýchlosť bude však zrejme podľa jeho slov kolidovať s našou slovenskou legislatívou a je predpoklad, že rýchlosť 25 km/h bude maximálnou rýchlosťou, ktorá bude pre tento kombajn povolená po cestných komunikáciách.

Samotné mláťacie ústrojenstvo zložené z axiálnych rotorov je s dĺžkou 4,8 m najdlhším axiálnym mláťacím ústrojenstvom na trhu. Toto riešenie prináša výhodu vo forme šetrného zaobchádzania s materiálom bez veľkých rázov, ktoré sa stará o šetrný výmlat s nízkym poškodením zrna a slamy. Je totiž známe, že vytriasadlové kombajny sa vyznačujú výbornou kvalitou slamy, ktorú následne lis nemá problém pozberať. Čo sa týka produktivity práce, tieto kombajny však mierne zaostávajú. Kombajny s axiálnymi rotormi sa naopak vyznačujú vysokou kapacitou, ale kvalita slamy bola vždy ich achillovou pätou. Práve túto skutočnosť však Massey Ferguson vyriešil tým, že inštaloval do vnútra kombajnu rotory s dĺžkou 4,8 m, ktorá je voči niektorým konkurentom až dvojnásobne väčšia a to, čo následne vypadáva z kombajnu nie je problém pozberať bežným lisom na balíky.

Najväčší a najvýkonnejší

„Pri tomto kombajne by som pozornosť upriamil aj na samotný zásobník na zrno, ktorý môže mať kapacitu až 17 100 l. Jedná sa o najväčšiu kapacitu zásobníka žacích strojov, ktorá je momentálne na trhu dostupná. Vyprázdňovacia závitovka STREAMER 210, dokáže vyprázdňovať obrovský zásobník obilného kombajnu rýchlosťou 210 l/s. Predstavte si klasický sud oleja, ktorý má 200 l. Tento sud oleja dokáže náš kombajn zo seba vyprázdniť za jedinú sekundu,“ načrtol ďalšie prednosti stroja R. Kocour.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down