12.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V centre pozornosti hybridy kukurice LG

Deň poľa venovaný hybridom kukurice pritiahol pozornosť pestovateľov z juhu stredného Slovenska na polia AGRO družstva Rapovce, kde 25. augusta predstavila spoločnosť Limagrain Central Europe SE, organizačná zložka Slovakia osvedčené, ale aj nové hybridy kukurice pre nasledujúcu sezónu.

Hybridy kukurice na zrno

Ing. Attila Demeter, zástupca spoločnosti Limagrain, na úvod predstavil zrnové hybridy kukurice. Skorý hybrid LG 30.315 (FAO 310) je minuloročná novinka. Odporúča sa pestovať v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti. Jeho prednosťou je veľmi dobrá pravidelnosť v nasadzovaní šúľkov, čo preukázal aj v pokuse v Rapovciach.

„Typické pre tento hybrid je veľmi rýchle uschýnanie v posledných fázach vegetácie. V oblastiach juhozápadného Slovenska je to kukurica do prvých zberov,“ uviedol A. Demeter.

Hybrid LG 33.50 (FAO 350) je stálicou v zrnovom segmente, ktorá je v ponuke viac ako osem rokov. Vyznačuje sa veľmi dobrým uvoľňovaním vody a v poskytovaní vyrovnaných úrod, či v suchých, alebo naopak v mokrých rokoch. Kratšie listene, ako samotný šúľok v posledných fázach vegetácie napomáhajú uvoľňovaniu vody zo šúľka, čo pozitívne ovplyvňuje ekonomiku pestovania so zberovými vlhkosťami na úrovni FAO 300.

Najpestovanejším hybridom kukurice je LG 30.369 (Limanova, FAO 360) - typický, nižší zrnový hybrid generatívneho typu. Jeho silnou prednosťou je sústredenie energie na tvorbu kompaktne ozrnených šúľkov a ich pravidelné nasadenie. Pri odporúčanom počte jedincov 70 – 75 tisíc na hektár, má pestovateľ zabezpečenú vysokú úrodu. Stabilitu preukazuje toleranciou suchších aj vlhkejších podmienok. Odporúča sa do všetkých pestovateľských oblastí. „Napriek tomu, že ide o vizuálne nízky, nie práve atraktívny typ kukurice, patrí medzi najúrodnejšie hybridy na trhu,“ dodal zástupca spoločnosti.

LG 30.389 (FAO 390) je v poradí druhým najpestovanejším hybridom kukurice na zrno z ponuky spoločnosti. V intenzívnych podmienkach pestovania poskytuje nadpriemerné úrody zrna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down