28.06.2011 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku rastie záujem o kone

Chov koní v Českej republike si získava stále väčšiu obľubu. Počet koní stúpa najmä vďaka dovozom zo zahraničia a registráciám koní bez pôvodu.

V súčasnosti je v krajine vyše 42-tisíc koní s registrovaným pôvodom, uviedol na Národnej výstave hospodárskych zvierat v Brne Leopold Jelínek z Asociácie zväzu chovateľov koní (ASCHT). Po roku 1989 stavy koní v tuzemsku klesali, pozitívny obrat nastal v roku 1996. Od tohto roku sa počet koní v ČR stále zvyšuje a ich chov si získava stále väčšiu obľubu, najmä ako aktivita pre voľný čas. „Čiernou bodkou v týchto inak priaznivých štatistikách je fakt, že rast počtu koní u nás je spôsobený prevažne dovozom koní zo zahraničia a registráciou koní bez pôvodu, ktoré neboli v centrálnej evidencii,“ uviedol L. Jelínek. Chov v tuzemsku je podľa neho roztrieštený na jednotlivé súkromné subjekty, s výnimkou chovu v Národnom žrebčíne Kladruby nad Labem s. p. o.

Vedie český teplokrvník 

V oblasti šľachtenia je v ČR aktívnych 12 uznaných chovateľských združení, ktoré realizujú svoje šľachtiteľské programy. Najpočetnejšími plemenami sú český teplokrvník, ktorý tvorí asi 28 % z celkovej populácie koní chovaných v krajine. Druhý najrozšírenejší je anglický plnokrvník. Veľmi početné sú tradičné chladnokrvné plemená českomoravský belgický kôň a kôň norický. Vysoký podiel, konkrétne 27 %, však predstavujú kone bez pôvodu, väčšinou ide o medziplemenné krížence. Z hľadiska sfarbenia koní sú najpočetnejší hnedáci (46 %), ryšiaci (28 %) a beluši (11 %). Kone sa podľa L. Jelínka chovajú v ČR prevažne na športové a záujmové účely. Nezanedbateľná časť je však stále využívaná ako hospodárske zvieratá, najmä pri práci v lese, v chránených oblastiach a národných parkoch. „Využitie koní z hľadiska ochrany prírody, rozvoja agroturistiky a údržby krajiny pastvou koní je dobrým predpokladom pre rozvoj tohto odvetvia v budúcnosti,“ uviedol L. Jelínek. Na národnej výstave v Brne bolo k videniu zhruba 60 koní. Návštevníci mohli vidieť aj skutočné skvosty – arabského koňa a kladrubského ryšiaka. 

Chov koní na Slovensku

Stav v chove koní sa za posledné tri roky podarilo zastabilizovať najmä vďaka podpore zo strany MPRV SR. Chov koní na Slovensku je konsolidovaný, a čo je najviac potešujúce, má stúpajúcu tendenciu nielen v počte, ale aj v kvalite chovaných zvierat. Čo sa týka počtov, žiaľ, stále patríme medzi krajiny s najmenším počtom koní na obyvateľa. V 60-tych rokoch minulého storočia bolo v SR evidovaných 250-tisíc koní. V roku 1993 to bolo 13-tisíc koní, v roku 2000 bolo 7500 koní a v roku 2009 už 12-tisíc. Čo sa týka kvality, tak isto sa pomaly zlepšuje. Väčšina chovateľov pochopila, že čistokrvná plemenitba je tá správna cesta, mnohí podrobujú svoje kone výkonnostným skúškam, testujú v športe, a čo je najdôležitejšie, zúčastňujú sa chovateľských výstav a šampionátov nielen doma, ale i v zahraničí a dosahujú výborné výsledky. Počtom výstav a chovateľských podujatí organizovaných na Slovensku sa začíname približovať k okolitým vyspelým chovateľským krajinám.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down