11.10.2013 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR odhalili poľské šampiňóny s vysokým obsahom pesticídov

Do Českej republiky dorazila tona šampiňónov s vysokým obsahom pesticídov, ktoré prekročili povolený limit o takmer štvornásobok. Dlhodobá konzumácia týchto húb by mohla vážne poškodiť ľudské zdravie, upozorňuje český internetový portál IDNES.cz.

Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) narazila pri svojich kontrolách na nebezpečnú zásielku šampiňónov. Laboratórna analýza odhalila v jednej zo šarží nadmerne vysokú koncentráciu pesticídov carbendazim a benomyl v množstve 3,7 miligramov na kilogram (mg/kg), pričom povolené množstvo je maximálne 1 mg/kg.
"Po zhodnotení rizika je možné nameranú hodnotu označiť pri dlhodobej konzumácii za škodlivú pre ľudské zdravie," varoval hovorca SZPI Pavel Kopřiva. SZPI o tom informovala ďalšie krajiny pridružené v systéme rýchleho varovania.
Nebezpečné šampiňóny objavila inšpekcia v trutnovskej spoločnosti Zelenina-drinks, dovozcom húb bola spoločnosť Highgate z Lanžova a zahraničným dodávateľom poľská firma P.H.U. "Malkowski". (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down