29.04.2013 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR začne pôsobiť sporný zákon o výbere DPH

Nový zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorým sa v Česku vytvárajú predpoklady na zlepšenie jej výberu, je síce účinný od začiatku tohto roku, ale v plnej sile sa prejaví až v najbližších dňoch.

BRATISLAVA. Český portál peníze.cz poukázal na to, že v súlade s ním sa vytvára aj zoznam nespoľahlivých platcov. Prvé firmy sa na čiernej listine majú objaviť v najbližších dňoch. Portál radí podnikateľom, aby sledovali register pozorne. Ak budú totiž s nespoľahlivým platcom obchodovať, môže sa stať, že štát jeho dlh za neodvedenú DPH bude vymáhať od nich.

Nový zákon o DPH vzbudil medzi českými podnikateľmi rozruch. Od prvého apríla sa čierna listina a štatút "nespoľahlivého platcu DPH" prepojili so systémom ručenia, podľa ktorého za nespoľahlivého platcu preberá zodpovednosť za zaplatenie dane jeho obchodný partner. "Ak uzavriete obchod s firmou, ktorá na blackliste v danej chvíli nie je, za jej prípadné dlhy v odvádzaní DPH zodpovedať nebudete," uviedol server na upokojenie podnikateľov.

Generálne finančné riaditeľstvo, ktoré vyberá DPH, podnikateľom však už v predstihu poradilo, aby si preventívne nastavili zmluvy s obchodnými partnermi tak, že za obchodných partnerov odvedú daň finančnému úradu priamo sami. Podľa pôvodného plánu malo od začiatku apríla fungovať aj rovnaké ručenie za platby, ktoré idú na iný účet, než ktorý má firma nahlásený a registrovaný na finančnom úrade. Generálne finančné riaditeľstvo nadobudnutie účinnosti opatrenia posunulo na október. Nad novinkami v oblasti DPH však visia viaceré otázniky. V Bruseli už leží sťažnosť, podľa ktorej je nový zákon o DPH v rozpore s európskym právom.

"Boj českého štátu proti daňovým únikom, nech je sám osebe akokoľvek chvályhodný, sa vedie úplne absurdným spôsobom. Preto naša advokátska kancelária, ktorá sa špecializuje na riešenie daňových sporov, využila možnosti európskeho práva a podala sťažnosť Európskej komisii s úmyslom upozorniť na absurdity v zákone a túto právnu úpravu čo najskôr zhodiť zo stola," povedal advokát Ondřej Lichnovský.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down