V Handlovej uviedli do prevádzky halu na chov rýb a dva skleníky

Chovnú halu sumčeka afrického, ktorá sa radí k najväčším v Európe, ako i dva skleníky na pestovanie plodovej zeleniny uviedli dnes do prevádzky v priestoroch bane v Handlovej, v takzvanom hnedom parku. Oba projekty Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), a.s., v hodnote 12,5 milióna eur majú priniesť do baníckeho mesta pri plnej prevádzke 100 nových pracovných miest.

HANDLOVÁ. Základný kameň stavby položil investor ešte 9. októbra 2013. Pred začatím výstavby bolo potrebné asanovať 27 starých objektov, ktoré sa nachádzali na tomto území, pričom asanačné a zemné práce prebiehali od októbra 2013 do júla 2014. Samotná realizácia stavby prebiehala rok – od augusta 2014 do augusta 2015. Objekt zahŕňa 20 stavebných celkov, z ktorých rozhodujúce sú tri – chovňa rýb, spracovňa a skleníkové hospodárstvo, v ktorom sa budú pestovať zatiaľ uhorky.
„Zámerom spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza je diverzifikovať našu činnosť a nahrádzať aktivity bane. S cieľom využiť tie zdroje, ktoré máme, predovšetkým prírodné, konkrétne v jednom aj druhom prípade je to voda. Vždy pozeráme na to, aby projekt, ktorý vytvoríme, produkoval zaujímavý sortiment, o ktorý by bol záujem,“ povedal generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec.
Projekt HBP financuje z vlastných a úverových zdrojov, pričom Agro Rybia farma je samostatným právnym subjektom, spoločnosť predpokladá, že návratnosť zdrojov bude za sedem až osem rokov.
Na oba projekty, ozrejmil manažér projektu rybej farmy a skleníkového hospodárstva HBP Stanislav Gurský, sa bude využívať banská voda, ktorá z bane voľne vyteká už 100 rokov, čo je raritou v Európe. Využije sa jednak na chov a jednak ako zdroj energie, poznamenal.
Chov sumčeka afrického bude v hale o výmere približne 3660 štvorcových metrov, pričom bane počítajú s ročnou produkciou 1000 ton. Nábeh na 100-% produkciu predpokladajú za desať mesiacov od jej spustenia, prvá dodávka rýb na slovenských trh by mala byť v marci až apríli 2016. „Rozšírenie činnosti tejto farmy bude do rastlinnej oblasti. Tým, že máme dostatok tepla, využili sme priestory, ktoré nie sú veľké, ale budú tam do októbra vybudované skleníky. Ak nám všetko bude priať, v decembri budú na trhu slovenské uhorky z Handlovej,“ doplnil Gurský.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *