12.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V JD skúmajú využiteľnosť trvalo udržateľných materiálov

Keď si predstavíte spoluprácu medzi automobilkou Ford a spoločnosťou John Deere, čo Vám príde na um? Konská sila? Diesel? Kapota vyrobená z plastových fliaš vytiahnutých z rieky Mississippi, alebo úložný kôš vyrobený z kokosu Vás pravdepodobne nenapadli ako prvé.

Toto sú len dva z mnohých prekvapivých materiálov použitých na výrobu nového konceptu Sustainable Concept Gator, jedinečného prototypu stroja postaveného v spolupráci s tímom pre trvalo udržateľné materiály spoločnosti Ford Motor Company s cieľom preskúmať spôsoby odstránenia toku odpadu, ako sú plastové fľaše, a ich premeny na životaschopné komponenty nových strojov.

„Keď prišla myšlienka projektu Sustainable Concept Gator, naším cieľom bolo preskúmať rôzne materiály, ktoré by sa dali použiť na prípadné zapracovanie v rámci rôznych produktových radov, aby sme podporili naše ciele týkajúce sa zvýšenia využívania udržateľných materiálov,“ hovorí Andy Greenlee, vedúci inžinier pre trvalo udržateľné riešenia v spoločnosti John Deere.

Spolupráca s odborníkmi z odvetvia

Spolupráca na projekte so spoločnosťou Ford sa perfektne hodila, povedal Greenlee. „Ford je dlhoročným lídrom v oblasti udržateľných materiálov a už desaťročia integruje udržateľné diely do svojich vozidiel – myšlienka siaha až k Henrymu Fordovi, ktorý v 30. rokoch experimentoval so sójovým olejom.“

Greenlee bol jedným zo šiestich zamestnancov spoločnosti Deere v tíme, ktorý mal za úlohu vyvinúť udržateľný koncept Gator. Zatiaľ čo projekt predstavoval množstvo výziev, tím úzko spolupracoval so sieťou dodávateľov Deere a Ford, z ktorých mnohí išli nad rámec podpory projektu, aby postavili prototyp vytvorený z obnoviteľných, recyklovaných a recyklovateľných materiálov, ako sú sójové bôby, ľanové vlákna, cukrová trstina, konopné vlákno, fľaše a dokonca aj rybárske siete.

„Bolo to náročné, keďže sme museli pracovať v rámci nášho súčasného vybavenia výrobnými nástrojmi. Neplánovali sme totiž investovať do nových nástrojov pre produkt, ktorý nebude uvedený na trh, ale urobili sme pre to všetko, čo sme mohli, aby sme našli udržateľné materiály, ktoré by boli vhodnou náhradou,“ zhodnotil priebeh neľahkej úlohy Keith Shanter, vedúci materiálový inžinier.

Prečo stavať vozidlo, ktoré nikdy nepôjde na trh?

Koncepčné projekty ako Sustainable Concept Gator sú mimoriadne cenné pre naše úsilie v oblasti udržateľných inovácií, povedala Jill Sanchez, riaditeľka pre udržateľnosť. „Sustainable Concept Gator nám poskytol kľúčové poznatky. Ukazuje, ako inovatívne myslenie a inovatívne partnerstvá poskytujú neoceniteľný pohľad na to, ako môžeme v budúcnosti uplatniť trvalo udržateľné využívanie materiálov.“

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down