09.04.2020 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V komplexnej ochrane s novým štandardom morenia osiva

„Nové účinné látky využívané na ochranu osiva majú širšie spektrum účinku, pričom pokrokové moridlá dokážu udržať zdravý porast aj v skorých rastových fázach. Ďalšou vlastnosťou moderných účinných látok sú fyziologické efekty, ktoré sa prejavujú vo zvýšenej tvorbe biomasy, mohutnejšieho koreňového systému, v dĺžke koreňov, vyššou odolnosťou proti patogénom, atď.“

Uviedol Olf Hartwig, špecialista na moridlá spoločnosti BASF, ktorý na odbornej konferencii v Nitre informoval o skúsenostiach z Nemecka s novým moridlom do obilnín Kinto® Plus. „Vyrieši takmer všetky choroby, ktoré sa prenášajú pôdou a osivom, pričom sa môže využiť v ošetrovaní osiva takmer všetkých druhov obilnín,“ informoval v úvode O. Hartwig.

V prípade Kinta® Plus komplexnú ochranu osiva zabezpečujú až tri účinné látky z odlišných chemických skupín: z azolov triticonazole, fludioxonil (fenylpyroly) – širokospektrálna účinná látka s reziduálnym účinkom  Xemium® (fluxapyroxad zo skupiny SDHI) s ktorou majú pestovatelia skúsenosti z prípravku Systiva®.

Kinto® Plus účinne pôsobí na pleseň snežnú, fuzariózy, mazľavú sneť pšeničnú, prašné sneti vrátane sneti steblovej a paluškovú hnilobu. Konkrétne účinná látka triticonazole je výborná v účinnosti proti fuzáriám, mazľavej sneti pšeničnej a prašnej sneti. Xémium® má výborný preventívny a kuratívny účinok, výrazne inhibuje klíčenie spór, predlžovanie, rast mycélia a sporuláciu patogénov. Podľa O. Hartwiga tieto tri účinné látky dokážu efektívne ochrániť osivo pred všetkými závažnými chorobami. Okrem toho kombinácia uvedených účinných látok je dôležitá z pohľadu antirezistentnej stratégie proti patogénom, proti ktorým sa veľmi dobre dopĺňajú.

Dôležité je aj to ako účinne pôsobia v zrne a na zrne. V prípade fludioxonilu - pôsobí kontaktne, chráni zrno zvonka na jeho povrchu. Účinné látky triticonazole a Xemium® sú plne systémové a chránia zrno nielen zvonka, ale aj zvnútra, taktiež počas vzchádzania novovznikajúce zelené časti. Kinto® Plus je kvapalný fungicídny koncentrát, aplikuje sa v dávke 1,2-1,5 litra na tonu osiva.

Výsledky pokusov

O. Hartwig predstavil výsledky európskych pokusov v jarnom jačmeni a pšenici ozimnej zameraných na fungicídne ošetrenie proti fuzariózam. V prípade morenia osiva s Kinto® Plus bola preukázaná účinnosť cez 90 percent, účinnosť proti ostatným chorobám dosiahla takmer 100 percent.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down