19.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Kútoch sa rozhodli pre ekologické hospodárenie

Súčasní i bývalí členovia PD v Kútoch v tomto roku oslávili 25. výročie vzniku tohto družstva. Pri jeho založení boli Ing. Mária Ježková, Ing. Peter Kiripolský a Ing. Miroslav Senka. Družstvo vzniklo vo veľmi ťažkom období pre slovenské poľnohospodárstvo, kedy sa - krátko po roku 1989 - okrem iných odvetví hospodárstva začali privatizovať aj poľnohospodárske podniky.

KÚTY. V tom období sa súkromnému podnikaniu otvorili dvere dokorán, no pre mnohé - dovtedy aj úspešné poľnohospodárske družstvá - to bol začiatok konca. Zlúčené družstvá sa začali rozdeľovať, podnikaví manažéri z družstiev zakladali s.r.o., či každá obec chcela mať „svojho“ predsedu a svoje majetky „doma“. Tak to bolo aj so zlúčeným PD Borský Svätý Jur, kam patrili aj Kúty. Podľa terminológie tej doby sa družstvo vymanilo z kategórie tzv. dlhodobo zaostávajúcich, a medzi prvými sa aj rozpadlo...

 

Banke založili vlastné domy

 

Starší ľudia už na riešenie nových problémov nemali sily. Družstevníci v Kútoch teda vsadili na mladých členov predstavenstva, hlavne na Ing. Petra Kiripolského, ktorého si zvolili za predsedu.

Novovzniknuté družstvo nemalo žiaden nehnuteľný majetok. Pôdu, ktorú obhospodarovalo, malo len v prenájme. Ako soľ potrebovali vlastný dvor. Aby mohli fungovať, potrebovali vlastné maštale, sklady a prístrešky pre stroje. Od sprivatizovaného štátneho majetku si chceli kúpiť nevyužívané maštale, ktoré v tom čase už patrili súkromnej firme. Na to však potrebovali úver. Lenže čo banke založíš, keď nič nemáš?!

Na to, aby prežili a neskončili v likvidácii, predseda a ekonómka založili banke vlastné domy. Za poskytnutú pôžičku vo výške 2 miliónov korún si družstvo kúpilo hospodársky dvor, čo boli tri rozpadnuté maštale a sociálno-prevádzková budova, neschopná prevádzky. Pôžičku s priam neskutočnými až 35-percentnými úrokmi splácali do roku 2002. Bývalé sesterské družstvá z pôvodného veľkého zlúčeného družstva boli v tom čase už v rozklade, a čakali, ako dlho a dokedy vydržia bývalí kolegovia v Kútoch...

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down