13.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V najbližšom desaťročí sa jednotkou medzi mäsami stane mäso hydinové

Hydinové mäso sa do 10 rokov stane najobľúbenejším druhom mäsa a z prvej pozície tak vytlačí bravčové mäso. Uvádza sa to v prognóze Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) o vývoji agrotrhu v najbližších 10 rokoch Agricultural Outlook 2014-2023. Informovala o tom agentúra DPA.

RÍM. Ako sa v správe uvádza, obilniny sú aj naďalej "jadrom ľudskej výživy," no v mnohých krajinách sveta sa začínajú viac konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny, tuky a cukry. Dôvodom sú vyššie príjmy obyvateľstva v mnohých rozvíjajúcich sa ekonomikách, čo vedie k zmene stravovania.

Podľa FAO a OECD budú svetové ceny obilnín do roku 2023 postupne klesať, zatiaľ čo ceny cukru, mäsa a mliečnych výrobkov rásť. Najmä pri hovädzom mäse sa očakáva rast cien na "rekordné úrovne". Čo sa týka produkcie potravín, v najbližšom desaťročí sa predpokladá jej zvýšenie, pričom na tomto zvýšení by sa až 75 % mali podieľať rozvíjajúce sa ekonomiky, najmä ázijské a latinskoamerické.

Napríklad India by podľa správy FAO a OECD mala vytlačiť Európu z 1. miesta vo svetovom rebríčku najväčších producentov mlieka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down