10.07.2020 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nemecku odhalili závažné nedostatky v ubytovniach pre pracovníkov bitúnkov

Takmer 1900 nedostatkov odhalilo vyšetrovanie ubytovacích podmienok zamestnancov bitúnkov v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Kontroly prebehli v máji ešte prv, než sa na bitúnku v okrese Gütersloh rozšíril nový druh koronavírusu. Vyplýva to zo zverejnenej správy, píše agentúra DPA.

DUSSELDORF. Predmetnú správu predstavil krajinskému parlamentu tamojší minister zdravotníctva Karl-Josef Laumann. Uvádza sa v nej, že v ubytovniach pre pracovníkov bitúnkov sa zistili preplnené kapacity, pleseň, nebezpečenstvo pádu, presakujúce strechy, "katastrofálne sanitárne zariadenia", nedostatky v protipožiarnej ochrane, ako aj nedostatok dezinfekčných prostriedkov.
V približne 650 ubytovacích zariadeniach, v ktorých býva viac než 5300 pracovníkov pochádzajúcich prevažne z východnej Európy, sa koncom mája - ešte pred vypuknutím nákazy - zistilo 1863 závažných porušení predpisov.
"Štyri obytné izby museli byť pre vážne stavebné deficity a zdravotné riziká vyprázdnené," uvádza sa v správe.
Laumann dodal, že isté nedostatky sa zistili aj v ubytovniach pre poľnohospodárskych pracovníkov, ktorí takisto vo veľkej miere pochádzajú z východoeurópskych krajín, bolo ich však pomerne menej. Do konca mája bolo skontrolovaných 250 poľnohospodárskych podnikov a ubytovní, v ktorých žije takmer 5800 sezónnych robotníkov. Zistilo sa pritom zhruba 170 menších nedostatkov.
Laumann zároveň poznamenal, že kontroly boli možné len vďaka pandémii ochorenia COVID-19, keďže predstavitelia úradov takéto inšpekcie vo všeobecnosti vykonávať nesmú. V tejto súvislosti zároveň vyzval na zmenu príslušného zákona.
Tri týždne po tom, ako z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorili bitúnok v okrese Gütersloh, dostala spoločnosť Tönnies Holding povolenie podnik opäť postupne otvoriť, oznámili v stredu miestni predstavitelia.
Do práce sa mohlo opäť vrátiť 400 zamestnancov administratívneho oddelenia. Nateraz však začne pracovať len malý počet z nich, keďže mnohí sú ešte v karanténe, uviedol pre DPA hovorca firmy André Vielstädte.
Prvé správy o rozšírení nákazy v jednom z najväčších nemeckých bitúnkov - v meste Rheda-Wiedenbrück v okrese Gütersloh na západe Nemecka - sa objavili 17. júna, keď bolo pozitívne testovaných asi 400 zamestnancov.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down