18.08.2020 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nýrovciach tradične predstavili odrody pšenice a jačmeňa

Dni poľa, ako masovo navštevované podujatia ovplyvnila pandémia korona vírusu, preto viaceré spoločnosti zvolili v júni individuálne prehliadky svojich pokusov. Jedna z nich - spoločnosť Limagrain Central Europe Cereals tradične v spolupráci a na poliach Agromarkt-Nýrovce, s. r. o. predstavila odrody pšenice ozimnej a sladovníckeho jačmeňa, ktoré vzišli najmä z českého, nemeckého, francúzskeho, holandského a anglického šľachtenia.

Počas 25 rokov pôsobenia na českom a slovenskom trhu si spoločnosť Limagrain prešla celým radom významných medzníkov, pričom sa zaradila medzi najvýznamnejšie šľachtiteľské firmy u nás. Ako uviedol jej zástupca – Ing. Peter Brežný, k najvýznamnejším medzníkom v tomto vývoji patrilo spojenie aktivít so šľachtiteľskou spoločnosťou Plant Select Hrubčice v roku 1999. Z odrôd pšenice ozimnej, ktoré sa presadili na Slovensku, P. Brežný vyzdvihol Avenue, Evina, Airbus, Frisky, LG Magirus, Arkeos, Lear a iné. „V jačmeni máme mimoriadne silnú pozíciu vďaka odrodám Kangoo, Laudis 550, Malz, Odyssey, Tango a dnes predovšetkým vďaka odrode Overture, ktorá je najpestovanejšou odrodou jačmeňa jarného v Česku a na Slovensku,“ dodal k výsledkom spoločnosti. Popri pestovateľsky úspešných odrodách sa postupne presadzujú viaceré perspektívne novinky, napr. LG Tosca, LG Mocca, či LG Radana.

Stálice na trhu

„Ponuka odrôd pšenice ozimnej na trhu je veľmi široká. Ak sa pre niektorú rozhodnete – musíte vedieť, prečo ju chcete pestovať,“ uviedol k výberu odrôd P. Brežný. Tým pestovateľom, ktorí sa zameriavajú na pšenice najvyššej kvality odporučil odrodu Evina - dlhodobo najstabilnejšiu odrodu pšenice elitnej potravinárskej kvality, ktorú si dokáže udržať v rôznorodých podmienkach prostredia. Jej prednosťou je aj výborný zdravotný stav, najmä odolnosť proti fuzariózam klasu. Z hľadiska mlynárskeho priemyslu patrí medzi tzv. vylepšujúce pšenice.

Z francúzskeho šľachtenia pochádza skorá odroda Arkeos (C), zvlášť vhodná na výrobu oblátok a keksov. „Záujem o ňu je mimoriadny hlavne vo firme Opávia (ČR), ktorá je súčasťou francúzskej spoločnosti Mondelez International. Keďže má mäkké zrno, má aj výbornú kŕmnu a sladovnícku kvalitu,“ informoval P. Brežný, podľa ktorého predstavuje istotu v odbyte, keďže požiadavka spracovateľa predstavuje 150 tisíc ton Arkeosu ročne.

Je to odroda, ktorá úrodu tvorí hustotou porastu a produktivitou klasu. Dokáže sa adaptovať k rôznorodým pôdnym a klimatickým podmienkam.

V minulom roku uvedená LG Mocca je popri odrode Arkeos, jediná akceptovaná odroda pšenice na výrobu oblátok v spoločnosti Opávia. V porovnaní s Arkeosom poskytuje vyššie úrody. V trojročnom registračnom skúšaní ÚKZUZ-u (2016 až 2018) dosiahla najvyššiu priemernú úrodu, pričom kontrolné odrody prekonávala o 10 až 13 percent. Disponuje odolnosťou proti hrdzi plevovej (8,3), hrdzi pšenicovej (7,4), múčnatke trávovej (7,3) a fuzariózam klasu (7,2).

Zamerané na výkon

Najskoršou odrodou ozimnej pšenice v Českej republike a na Slovensku je Avenue (v roku 2019 vyklasila 24. apríla).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down