17.09.2019 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane ozimín prípravkami na prírodnej báze

„Princíp biologickej ochrany rastlín proti hubovým chorobám je založený na aktívnej ochrane koreňa produkciou vlastných fungistatických látok (fytoalexínov), vo vytláčaní patogénov z pôdy a v inhibícii klíčiacich sklerócií hubových patogénov.“

Uviedol  RNDr. David Novotný, Ph.D.,  počas odborného semináru spoločnosti BELBA PLUS, ktorý sa uskutočnil koncom augusta v Lužiankach pri Nitre.

V úvode predstavil českú spoločnosť Monas Technology zameranú na výrobu a predaj prípravkov na ochranu rastlín okrem iného aj na báze baktérií špeciálne nastavených na konkrétnu plodinu. „Hlavným benefitom rastlín z hľadiska baktérií sú exudáty, pričom baktérie rastlinám poskytujú ochranu proti hubovým chorobám, potláčajú nežiaduce mikroorganizmy z okolia koreňa a podporujú príjem výživy rastlinami,“ objasnil vzťahy D. Novotný, zároveň vysvetlil, že exudáty nemôžeme považovať za odpadové produkty  rastlín vylučované cez korene do pôdy: „Až 50 percent exudátov tvoria organické kyseliny, ďalej cukry, vitamíny, niektoré plyny. Rastliny prostredníctvom exudátov vytvárajú na povrchu koreňov a v ich bezprostrednom okolí prostredie - vhodné pre symbiotické druhy baktérií.“

Najčastejšie skúmané rhizobaktérie podporujúce rast rastlín sú: Bacillus subtiilis, Bacillus amyloliquefaciens, Paenibacillus polymyxa, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Azotobacter sp. a Janthinobactherium sp., Rhizobacterium sp. Podľa zástupcu spoločnosti sú účinnou alternatívou proti chemickým pesticídom a hnojivám. Sú využiteľné nielen v ekologickom systéme hospodárenia, ale svoje opodstatnenie majú aj v konvenčnom pestovaní. D. Novotný objasnil, že v prípade baktérií ide o fungistatický efekt (nie fungicídny), pretože škodlivé huby nie sú zničené, ale zabraňuje sa im v raste, a keďže sa nemajú ako dostať k živinám nakoniec aj tak uhynú.

S obsahom živých baktérií

„V portfóliu máme aktuálne tri prípravky s obsahom živých baktérií - Prometheus CZ a Hirundo s registráciou do olejnín a zeleniny a Fix H+N do kukurice a zeleniny. Prometheus CZ je vhodný do hnedých kyslejších pôd s nižším obsahom organickej hmoty, naopak Hirundo odporúčame do kvalitnejších černozemných pôd so zásaditou pôdnou reakciou, čo treba rešpektovať pri ich použití,“ vysvetlil D. Novotný.

V prípravku Prometheus CZ je účinný agens baktérie rodu Pseudomonas. „Tam, kde bol aplikovaný Prometheus CZ, sme sa v prípade bielej hniloby dostali z 35 percentného napadnutia na 10 percentné," uviedol D. Novotný, "nie je to nula a ani nikdy nebude, pretože ak sú korene poškodené kvetárkou kapustovou, sú vstupnou bránou pre patogénne huby." Okrem ochrany sa baktérie podieľajú na rozklade organickej hmoty a sú schopné sprístupniť rastlinám živiny tým, že v okolí koreňov dokážu upravovať pôdnu reakciu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down