13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane plodín posúvajú hranice

Spoločnosť Bayer CropScience každoročne prináša pre poľnohospodárov a ich prax nové účinné látky v komplexne postavených prípravkoch a ucelené riešenia pre ochranu dôležitých poľných plodín, ktoré predstavili aj na 7. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou.

„Pestovateľom, ktorí navštívia počas výstavy našu expozíciu sa snažíme predstaviť nielen novinky, ale aj zaužívané prípravky v praxi v našich komplexne postavených technológiách,“ povedal v úvode Ing. Ján Hanuska, zástupca spoločnosti Bayer.

Z tohtoročných noviniek ako prvú predstavil Boogie® Xpro z inovatívnej skupiny moderných fungicídov, obsahuje tri účinné látky: bixafen z novej generácie SDHI, prothioconazole a spiroxamin - zlepšuje príjem ostatných účinných látok rastlinou. Podľa zástupcu spoločnosti ide o prípravok s vyššou pridanou hodnotou, pretože fyziologické vlastnosti bixafenu majú za následok zväčšenie listovej plochy, zlepšenie výkonu fotosyntézy s priaznivým dosahom na úrodu. Navyše rastliny lepšie hospodária s vodou, neprehrievajú sa, ľahšie odolávajú prísušku a lepšie regenerujú. Z hľadiska fungicídnej účinnosti je Xpro technológia na nadpriemernej úrovni, najmä v účinnosti proti septoriózam, škvrnitostiam a hrdziam. Boogie® Xpro je možné aplikovať už od začiatku steblovania (BBCH 31) až do konca klasenia (BBCH 59). Avšak optimálny termín pre ošetrenie pšenice je vo fáze tvorby vlajkového listu (BBCH 37). „V tomto období máme istotu, že vrchné listy dokáže udržať zdravé,“ dodal k ošetreniu J. Hanuska. V jačmeni je termín aplikácie vhodné smerovať na ochranu vrchných listov ešte pred vytvorením  vlajkového listu. Disponuje širokou registráciou v dávke od 0,9 do 1,2 litra na hektár. Podľa J. Hanusku okrem fungicídneho účinku zlepší aj celkovú vitálnosť ošetreného porastu.

Pokrok v ochrane slnečnice a kukurice

Absolútne novou, čerstvo zaregistrovanou novinkou je fungicíd Propulse® s kombináciou účinných látok fluopyram a prothioconazole, pre fungicídnu ochranu slnečnice, kukurice a maku. „Pre našu spoločnosť je to významný krok, pretože po rôznych reštrikciách európskej komisie, sme stratili niektoré pôvodné účinné látky a z ponuky pre pestovateľov nám tak vypadli riešenia ochrany slnečnice,“ objasnil J. Hanuska a dodal: „Aktuálne nastupuje obdobie pre fungicídne ošetrenie slnečnice, preto fungicíd Propulse predstavujeme návštevníkom našej expozície v jednotlivých variantoch ošetrenia.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down