V ochrane plodín s viacerými novinkami

K tradičným účastníkom Celoslovenských dní poľa, ktoré sa v dňoch 6. a 7. júna 2023 uskutočnili v Oponiciach, patrí spoločnosť Corteva Agriscience Slovensko s. r. o.

CDP 2023

Novinka z radu „Sclerotinia Protector®

Prehliadku pokusu otvorili tohtoročné novinky: PT312 z radu „Sclerotinia Protector®“ s toleranciou proti bielej hnilobe a PT315. Z nich PT312 je stredne skorý hybrid, poskytuje stabilne vysoké úrody semena, plusom je geneticky podmienená odolnosť proti TuYV. Naproti tomu PT315 je o niečo neskorší, takže v kvitnutí a dozrievaní sa oba hybridy veľmi dobre dopĺňajú. Navyše má celkovo lepšiu odolnosť proti pukaniu šešúľ, vďaka čomu eliminuje straty semena počas zberu, predstavil novinky Ing. Tomáš Upohlav, zástupca spoločnosti Corteva Agriscience.

Do radu „Sclerotinia Protector®“ patrí PT303 - prvý hybrid s toleranciou proti bielej hnilobe uvedený na trh. „Zvlášť v tomto roku, kedy bol daždivý máj mal v zdravotnom stave veľkú výhodu v porovnaní s ostatnými hybridmi repky,“ uviedol T. Upohlav. Z ďalších predností poukázal na poskytovanie stabilne vysokých úrod semena, nadpriemernú olejnatosť, plusom je geneticky podmienená odolnosť proti TuYV. Podľa zástupcu spoločnosti hybridy tohto typu s odolnosťou proti bielej hnilobe majú predpoklady presadiť sa na trhu, najmä v podmienkach reštrikcie účinných látok využívaných v ochrane. Svoje prednosti potvrdil v pokusoch, v ktorých dosahoval o 10 percent vyššie úrody, či už vo fungicídne ošetrených a rovnako aj v neošetrených variantoch. Odporúčaný je najmä tým pestovateľom, ktorí majú vysoké zastúpenie olejnín v osevnom postupe.

Zamerané na výkon

Druhým rokom je v ponuke TuYV rezistentný hybrid PT298 so zvýšenou odolnosťou proti pukaniu šešúľ. „PT298 patrí k najvýkonnejším hybridom v portfóliu, čo potvrdil aj výsledkami v pokusoch SPZO s prvenstvami na viacerých lokalitách,“ dodal T. Upohlav k tomuto perspektívnemu hybridu, ktorý ako zdôraznil - dokáže priniesť veľmi dobré úrody aj v suchších podmienkach prostredia. 

Trpasličie hybridy repky v pokuse reprezentoval novší PX131, ktorý v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Maximus® hybridov dosahuje o 6 percent vyššiu úrodu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down