10.07.2020 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„V ochrane rastlín posúvame hranice“

Celoslovenských dní poľa sa pravidelne zúčastňuje spoločnosť BASF Slovensko, ktorá každoročne v oblasti ochrany rastlín prináša nové účinné prípravky posúvajúce úroveň ochrany proti škodlivým činiteľom prostredia v podmienkach klimatickej zmeny. Nebolo tomu inak ani na 9. ročníku podujatia.

„Napriek špecifikám tohto roka poznačeného pandémiou, predstavujeme naše technológie ošetrenia poľných plodín postavené na osvedčených a nových produktoch z nášho portfólia,“ uviedol Ing. Miroslav Demo, zástupca spoločnosti BASF.

V úvode prehliadky pokusu, ktorého základ každoročne tvorí pšenica ozimná, predstavil ucelené technológie ošetrenia, založené na aplikácii prípravku Systiva®, kľúčových herbicídov Arrat® a Biathlon® 4D, regulátora rastu Medax® Top, insekticídu Vaztak® Active a ťažiskových fungicídov - Capalo® a Osiris Top pre ochranu klasu.

Komplexne v ochrane obilnín

V jednotlivých variantoch ošetrenia pšenice a jačmeňa bol proti burinám aplikovaný Biathlon® 4D. Proti hospodársky závažným chorobám obilnín aplikovali nový fungicíd Priaxor® EC so systémovým účinkom. „Obsahuje dve účinné látky: najúčinnejší strobilurín - pyraclostrobin fluxapyroxad pod obchodným názvom Xemium® zo skupiny karboxamidov. Prioritne je určený na ochranu jačmeňa, avšak pre ukážku sme ho aplikovali aj do pšenice. Zabezpečuje vitalitu rastlín vďaka kuratívnemu a dlhotrvajúcemu účinku,“ uviedol M. Demo k aplikovanej novinke v pokuse. Obe účinné látky podporujú rýchlu absorbciu, dobrú penetráciu a dlhodobé pôsobenie. Priaxor® EC sa vyznačuje preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym pôsobením proti septorióze pšenice, hrdzi pšeničnej, hrdzi ražnej, ramuláriovej škvrnitosti, helmintosporióze pšenice, hnedej škvrnitosti jačmeňa a rynchospóriovej škvrnitosti. Následne v pokuse so pšenicou bol aplikovaný Osiris® Top. V prípade múčnatky trávovej má výlučne preventívny účinok, avšak na túto chorobu M. Demo odporúča aplikovať osvedčený prípravok Systiva®.

„Zvlášť v ochrane pšenice ozimnej má ošetrenie Systivou® svoje opodstatnenie pre výskyt chorôb počas teplotne nadpriemerných jesení v posledných rokoch. Takto ošetrený porast ide do vegetácie lepšie pripravený, má lepší štart a mnohokrát nie je potrebné aplikovať fungicíd v skorom jarnom období,“ objasnil jej využitie M. Demo, podľa ktorého práve Systiva® dokáže výborne chrániť rastliny už od začiatku, keďže sa aplikuje na osivo spolu s moridlom. Uvedené sa potvrdilo aj počas uplynulej jesene a zimy v pokusoch spoločnosti. V kontrolných variantoch sa z chorôb vyskytli hlavne múčnatky a hrdze, ktoré dokážu významne decimovať porasty obilnín. Okrem účinnej ochrany osiva pôsobí aj na listové choroby jačmeňa a pšenice približne do štádia BBCH 37 až 39 v závislosti od infekčného tlaku.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down