08.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane repky s novinkou, hybridy, ktoré nesklamú

V rámci Dňa poľa Optitech, ktorý sa uskutočnil v júni 2023 v Rimavskej Sobote, okrem iného predstavili možnosti ochrany repky, hlavne v jesennom období so zameraním sa reguláciu burín, morforeguláciu repky ako aj ochranu proti chorobám osvedčenými prípravkami spoločnosti Syngenta, ktoré v tomto roku doplnil nový biostimulátor Vixeran®.

Ochrana porastov už od začiatku

V preemergentnom ošetrení repky sa proti burinám v ostatných rokoch presadil herbicídny balík Colzor® Trio Teridox® New Pack s účinnosťou proti širokému spektru burín. Celkovo obsahuje tri účinné látky: clomazone, napropamide a dimetachlor. Na jeseň S. Waldnerová odporúča vyrovnané porasty repky ošetriť prípravkom Magnello® (tebuconazole, difenoconazole) so silným morforegulačným efektom, zároveň účinkuje proti fómovej hnilobe. V prípade suchej jesene, kedy repka často nerovnomerne vzchádza, odporúča aplikovať prípravok Toprex® s menej razantným, ale primeraným pôsobením proti fómovej hnilobe, plus reguluje porast. S výmrvom obilnín si v dávke 0,4 až 0,8 litra na hektár poradí graminicíd Zetrola. Avšak proti trvácim burinám ako je pýr odporúča zvýšiť dávku na 1,2 až 1,5 litra na hektár.

Pre jarnú ochranu a morforeguláciu repky, ak nehrozia neskoré mrazy sa v praxi presadil prípravok Toprex®, ktorý nielen chráni repku pred fómovou hnilobou, ale aj reguluje porast, prispieva k lepšiemu fungovaniu koreňového systému a čiastočne k lepšiemu rozvetvovaniu repky. Optimálny termín aplikácie je do fázy BBCH 31 v dávke 0,35 litra na hektár. V prípade aplikácie vo fáze BBCH 55 podporí spevnenie stonky, čím je neskôr elminované poliehanie, navyše pôsobí na zosynchronizovanie kvitnutia, čo má nesporne pozitívny vplyv na samotný zber a teda úrodové navýšenie. V období kvitnutia sa v porastoch repky objavuje biela hniloba, dôsledkom ktorej rastliny usychajú a núdzovo dozrievajú a dochádza tak k výraznému zníženiu úrody. Podľa S. Waldnerovej je dôležité preventívne fungicídne ošetrenie, ktoré treba realizovať na začiatku opadávania korunných lupienkov. Riešením z portfólia Syngenty je aplikácia fungicídu Amistar® Gold s účinnými látkami difenoconazole a azoxystrobin, optimálne od BBCH 61 až do 69. Silný kuratívny účinok zabezpečí dostatočnú ochranu porastov proti bielej hnilobe, dodala zástupkyňa spoločnosti. Od uplynulej sezóny má Amistar® Gold rozšírenú registráciu do sóje, maku siateho, pestreca mariánskeho a ďalších plodín. Novinkou je registrácia pre použitie v obilninách. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down