15.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane viniča rozhoduje najmä prevencia

Riešenia ochrany viniča hroznorodého proti chorobám a škodcom predstavila na vinohradníckom seminári v Oponiciach spoločnosť ADAMA. „Základom stratégie ochrany viniča je účinná látka folpet, ktorá zasahuje patogéna na viacerých miestach súčasne, čo minimalizuje vyselektovanie jeho rezistentných kmeňov. Silnou stránkou je vysoká účinnosť proti peronospóre, bielej hnilobe a čiernej škvrnitosti s vedľajším účinkom proti botrytíde, červenej spále, čiernej hnilobe a ďalším chorobám viniča.“

Uviedol zástupca spoločnosti Ing. Dalibor Báti. Z portfólia vyzdvihol novinku proti múčnatke Custodia, z osvedčených fungicídov Folpan 80 WDG, Momentum Trio, Vinostar a absolútne nový prípravok Sanvino, z insekticídov proti obaľovačom vo vinohradoch - Mavrik Neo Formula a novinku Dinastia a pomocné prípravky univerzálneho charakteru Rollwet a Velocity.

Proti peronospóre preventívne

Proti peronospóre je určený kombinovaný fungicíd Momentum Trio s tromi účinnými látkami - fosetyl-Al, cymoxanil a folpet. Fosetyl-Al zabezpečuje efektívnu ochranu aj nových prírastkov viniča. Cymoxanil pôsobí lokálne-systémovo, čiastočne aj kontaktne, čím zaisťuje preventívny a kuratívny účinok už krátko po infekcii. D. Báti odporučil aplikáciu po odkvitnutí a v čase intenzívneho rastu viniča: „Registrovaný je v koncentrácii 0,3 percenta (3,0 kg na hektár), s použitím ideálne preventívne, avšak najneskor 3 – 4 dni po začiatku infekcie. Má dlhodobé kontaktné, systémové a translaminárne pôsobenie. Teoreticky sa môže aplikovať až šesťkrát za vegetáciu, avšak treba striedať skupiny účinných látok pre zamedzenie vzniku rezistencie.“ Ku kontaktne pôsobiacemu folpetu odporúča použiť zmáčadlo Rollwet a ku prípravkom so systémovo pôsobiacou účinnou látkou zmáčadlo Velocity.

Kombinovaný fungicíd Vinostar (dimethomorf a folpet) odporúča aplikovať v dávke 2,0 kg na hektár. Má vedľajší účinok na celú škálu chorôb viniča. Vzhľadom k nízkemu riziku vzniku rezistencie a bezpečnosti s ohľadom na užitočné organizmy sa môže aplikovať až trikrát za vegetáciu, predovšetkým v čase silného infekčného tlaku peronospóry alebo na dezinfekciu rán po krupobití.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down