10.01.2020 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V okrese Nitra veterinári zistili výskyt vtáčej chrípky

Vysokonákazlivá vtáčia chrípka, ktorá sa od konca minulého roka šíri v Poľsku, bola zachytená už aj na Slovensku. Ako informovala Regionálna veterinárna a potravinová správa (RPVS) Nitra, choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny u drobnochovateľa kury domácej v obci Zbehy v okrese Nitra.

NITRA. Pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike diagnostikovalo Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene. „Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku,“ skonštatovala RPVS.
Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne sa urobilo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny. „RPVS Nitra postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcej aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve. Predbežným šetrením sa predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina bola chovaná v otvorenom priestore,“ informovala RPVS.
Veterinári zároveň nariadili opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy. Opatrenia sa týkajú oblasti v ochrannom pásme s polomerom tri kilometre okolo ohniska nákazy. Pozorovania sú realizované v pásme s polomerom desať kilometrov od centra nákazy.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down