23.08.2016 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V okrese Sobrance by malo v hydinárstve pribudnúť 600 pracovných miest

Vláda SR na svojom dnešnom výjazdovom rokovaní podporila projekt chovu hydiny v okrese Sobrance, ktorý počíta so sumou 670.000 eur a vytvorením 600 pracovných miest.

SOBRANCE. "Ide o podporu živočíšnej, podotýkam špeciálnej živočíšnej výroby, ktorá so sebou prináša naozaj veľké množstvo potreby práce. Ide o chov hydiny, kde ročná produkcia by mala byť okolo 10.000 ton, potenciálne po niekoľkých rokoch by sa produkcia dala zvýšiť až na 20.000 ton," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Projekt prinesie podľa jej slov nielen produkciu hydiny. "Samozrejme, hydina so sebou spotrebováva krmoviny a krmivá, čiže zároveň iniciuje aj tvorbu iných pracovných miest v segmente špeciálnej rastlinnej výroby, ktorá bude tento závod zásobovať," spresnila ministerka.

Z Programu rozvoja vidieka je možné podľa jej slov alokovať na tento projekt nenávratný finančný príspevok až dva milióny eur.

Investora, ktorý má záujem v regióne vybudovať veľkokapacitnú hydináreň, ministerka neprezradila. "Nemyslím si, že by to bolo odo mňa v tejto chvíli korektné, ale počkajme si. Ten investor má žiadosť aj na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Tam musí ešte prejsť hodnotiacim kolom. Ak prejde, tak samozrejme, bude známy a bude zverejnený aj na internetovej stránke agentúry," povedala Matečná s tým, že ide o existujúceho poľnohospodára.

Problému s odbytom hydiny sa ministerka neobáva. Ako povedala, rezort pôdohospodárstva má za to, že podpora slovenských potravín a marketing veľmi spolu súvisia so spotrebou. "Ak chceme podporiť takýto projekt, musíme podporiť aj marketingové a PR aktivity a nielen v prípade tohto projektu, ale okolo produkcie, spracovania všetkých produktov na Slovensku. Začali sme vytvárať marketingový fond a nastolili sme intenzívnu diskusiu okolo jeho vytvorenia," dodala Matečná.

Projekt veľkokapacitnej hydinárne vyplýva z akčného plánu Sobraneckého okresu, ktorý dnes vláda v Sobranciach schválila. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v regióne podporou vytvorenia 1225 pracovných miest do roku 2020.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down