28.10.2013 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ovocí a zelenine sa musíme vrátiť k sebestačnosti

Slovensko by sa v produkcii ovocia a zeleniny malo vrátiť k potravinovej sebestačnosti, pretože zo zahraničia musí ročne dovážať 250 000 ton zeleniny a 70 000 ton ovocia.

TRENČÍN. Počas 4. ročníka výstavy ovocia, okrasných drevín, ovocných stromov a potrieb pre záhradkárov Jahrada 2013 to povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. Na Slovensku sa podľa neho ročne skonzumuje okolo 550 000 ton zeleniny.

"Pritom do našich obchodov dodávame len 300 000 ton. Hovorím o zelenine stredoeurópskeho pásma. Nehovorím o exotickej zelenine. Máme potenciál, máme schopných ľudí, máme výborné klimatické podmienky, ale nemáme dostatok tovaru," povedal minister.

V súvislosti s dovozom ovocia upozornil, že mnohé naše sady chátrajú a vyškolení odborníci s dlhodobými skúsenosťami nemajú prácu.

"Nemajú sa kde venovať svojej profesii. Na druhej strane dávame obrovské prostriedky za dovoz ovocia na Slovensko. To je zlý stav. Sily musia spojiť tí, ktorí na to majú prostriedky a schopnosti. Ruku k dielu musí priložiť aj štát; predovšetkým musí nastaviť podmienky. Bez toho nie je možné ďalej rozvíjať poľnohospodársku činnosť," uviedol Ľ. Jahnátek.

Slovensku sa podľa neho v programovacom období 2014 - 2020 podarilo v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ dostať do systému o 500 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom programovacom období.

"Celkovo dáme na poľnohospodárske činnosti alebo nastavíme finančné modely v sume 5,3 miliardy eur. Je to obrovská suma peňazí, ktoré treba rozumne využiť. Dnes hľadáme stimuly, stimulačné faktory, aby sme znovu prebudili našich ovocinárov, zeleninárov. Aby sme im vytvorili motivačné prostredie, aby sme tú sebestačnosť skutočne dosiahli," uzatvoril minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down