27.07.2011 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V páleniciach už prikladajú pod kotol

Po minuloročnej katastrofálnej sezóne sa milovníkom pálenky v Čechách a na Morave blýska na lepšie časy. Úroda ovocia sa síce líši región od regiónu, no všetci sa zhodujú, že pálenky bude v tomto roku viac.

„Vyzerá to, že po vlaňajšom nedostatku sliviek ich bude tentoraz dosť. Domnievam sa, že dokonca môžeme očakávať najsilnejšiu sezónu za posledných desať rokov,“ povedal pre agentúru Mediafax Jan Žufánek, vedúci pálenice v Buchloviciach.
Ako uviedol Ladislav Tuček z pálenice Zapo neďaleko Břeclavi, zákazníci už vozia na pálenie čerešne a višne, a postupne sa objavujú i s marhuľami: „Je ich mimoriadna úroda, podobne ako predvlani. Situácia je určite lepšia ako minulý rok. Je všetko ovocie, od jahôd k jablkám a slivkám,“ povedal pre agentúru ČTK.
Vlaňajšia sezóna, ktorá bola najhoršia za posledných dvadsať rokov, sa tak nebude opakovať. Ceny v páleniciach zostávajú podobné ako vlani a pohybujú sa okolo 240 Kč za vypálenie litru stopercentného destilátu.
Ak sa nič nepredvídané nestane, na ružiach budú mať tento rok ustlané najmä milovníci slivovice. „Naozaj si nepamätám, že by tu bola niekedy takáto úroda. Teraz ide len o to, aby vydržala,“ povedal pre denník MF Dnes pestovateľ Miloš Nedbálek z okolia Kroměříža.
Pavel Dvořáček, šéf likérky Rudolf Jelínek vo Vizoviciach, je v prognózach radšej opatrný: „Kým nie je kvas v kadiach, nechcem sa k tomu vyjadrovať. Ale vyzerá to zatiaľ veľmi dobre,“ uviedol. Stačila by však silná búrka s krupobitím a všetko môže byť inak.
Nie všetkým pestovateľom ale z tohtoročnej úrody plesá srdce. Ako to už s ovocím býva, situácia sa líši región od regiónu. „Rovnako ako vlani, i tohto roku je to dosť zlé. Zjari prišli mrazíky, ktoré postihli nielen marhule, ale tiež modré ovocie, ako sú slivky alebo ringloty. Ďalšou pohromou je takzvaná moníliová hniloba, ktorá vyčíňa rovnako ako vlani,“ posťažoval sa pre Deník Jaroslav Kolečkař, predseda Českého záhradkárskeho zväzu vo Vyškove.
„Je to o niečo lepšie než vlani. Ale vzhľadom k tomu, že vlani bola úroda katastrofálna, nebolo prakticky nič, tak to znamená, že i tohto roku je to dosť zlé,“ povedal Vlastimil Koutný, ktorý neďaleko Vyškova vlastní pálenicu.
Aj tam, kde vymrzli marhule, sa pestovateľom pošťastilo aspoň s inými druhmi ovocia. Napríklad v okolí Olomouca marhuľovicu tohto roku nahradí čerešňovica, ktorej príprava je však o poznanie náročnejšia. „To nie je ako keď oklepete hrušky a pozbierate ich na zemi. Ovocie musíte trhať z rebríka, bolia z toho nohy a v košíku nepribúda. Po vlaňajšej zlej sezóne to zatiaľ vyzerá tak, že si viac ľudí dalo tú prácu s čerešňami. Je väčší hlad po pálenke,“ zhrnul pre Deník Rostislav Dočkal z pálenice neďaleko Olomouca.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down