09.02.2011 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Poľsku vyčíňa besnota...

V Poľskej republike v bezprostrednej blízkosti hraníc so Slovenskom - na území Malopoľského vojvodstva - bol od septembra 2010 zaznamenaný zvýšený výskyt prípadov besnoty u divo žijúcich aj domácich zvierat - líška, kuna, jazvec, pes, mačka, kôň, hovädzí dobytok, ovca.

V septembri 2010 bolo diagnostikovaných 23 nových prípadov a do konca roka ich pribudlo ďalších 90. Nájdená besná líška v obci Muszyna sa nachádzala len 3 kilometre (km) od hranice s okresom Stará Ľubovňa a asi 7 km od okresu Bardejov. Ďalšie prípady sa vyskytli približne 16 km od hranice s okresom Kežmarok a 30 km od okresu Tvrdošín. 

Ako uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR), riziko prenosu nákazy na slovenské územie je pomerne vysoké a preto treba zabezpečiť opatrenia na zníženie rizika prenosu a rozšírenia besnoty na územie SR. Je potrebné zasielať na vyšetrenie podozrivé uhynuté zvieratá a informovať o ich výskyte príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy. 
Vzhľadom na nepriaznivú epizootologickú situáciu v Poľskej republike a na Ukrajine sa ŠVPS SR rozhodla pokračovať v orálnej vakcinácii líšok aj v priebehu rokov 2011 a 2012 v severnej a východnej časti Slovenska. Naďalej sa bude vo vzťahu k besnote postupovať v súlade so Zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, čiže naďalej sa bude dbať na preventívne opatrenia, monitoring a opatrenia pri dovoze zvierat so zreteľom na besnotu. Slovenská republika bola v júni 2009 na zasadaní SCOFCAH v Bruseli deklarovaná za krajinu bez výskytu besnoty, pretože splnila a dodržiava požiadavky vo všetkých piatich bodoch na vyhlásenie za krajinu podľa článku 8.10.2 Kódexu zdravia suchozemských zvierat. 
Viac o tejto nebezbečnej nákaze sa dozviete v Roľníckych novinách č.6.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down