02.06.2014 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V porovnaní so susednými štátmi najviac priplácame za maslo a syr

V porovnaní s okolitými štátmi občania SR v obchodoch najviac priplatia za maslo a syr. Naopak, najmenej platia obyvatelia na Slovensku za čaj.

BRATISLAVA. Vyplýva to z Rebríčka týždňa, ktorý zostavili analytici Poštovej banky na základe najnovšej správy Európskej komisie s názvom Consumer Prices Research 2013. Správa porovnáva nielen cenové hladiny v jednotlivých krajinách Európskej únie (EÚ), ale aj cenovky konkrétnych tovarov a služieb.
      Ceny tovarov a služieb na Slovensku sú v porovnaní s európskym priemerom o 28 % nižšie. O viac než desatinu lacnejšie ako v únii sú v slovenských obchodoch podľa štatistík aj potraviny. V porovnaní s okolitými krajinami však už slovenské cenovky také nízke nie sú.
      Drahšie potraviny a nealkoholické nápoje nakupujú len spotrebitelia v Rakúsku. Naopak, v Poľsku sú potraviny až o 30 % lacnejšie ako na Slovensku. "U nás v porovnaní so susednými štátmi je najdrahšie maslo, syr a pomarančový džús. Tieto potraviny sú na Slovensku dokonca drahšie ako v Rakúsku. Naopak, najlacnejší v porovnaní s okolitými krajinami je v slovenských obchodoch čaj," približuje analytička banky Dana Špacírová.
      V susednom Poľsku sú pre spotrebiteľov zase cenovo najvýhodnejšie predovšetkým mäsové a mliečne výrobky. "Za kilogram čerstvých kuracích pŕs v Poľsku zaplatíme takmer trikrát menej ako v Rakúsku. Rozdiely sú však nielen v cenách, ale podľa skúseností spotrebiteľov aj v kvalite potravín. Poliaci nakupujú aj najlacnejšie pivo či cigarety. Kontroverzná soľ je však v Poľsku prekvapivo dokonca o niečo drahšia ako na Slovensku," dopĺňa Špacírová.
      Českí spotrebitelia platili v roku 2012 o polovicu menej ako Slováci najmä za cestoviny. O takmer tretinu lacnejšie nakupovali Česi aj vajcia, ktoré na Slovensku v úvode roka 2012 zaznamenali výrazné zdražovanie.
      Najdrahšie potraviny však môžu ľudia nakúpiť v Rakúsku. "Ich vyššia cena je však do veľkej miery vyvážená aj vyššou kvalitou a vyššími príjmami rakúskych domácností," tvrdí analytička. Podľa jej slov práve vyššia kvalita je často dôvodom, prečo aj mnohí Slováci nakupujú v rakúskych prihraničných oblastiach. V Rakúsku je lacnejší ako u nás či v ostatných okolitých krajinách iba olivový olej. "Ten však ani dnes nepatrí medzi základnú výbavu slovenskej kuchyne a mnohé domácnosti ho stále považujú skôr za luxus," dodáva Špacírová.
(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down