04.01.2022 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V roku 2021 sa oslabila pozícia agrárneho rezortu

Postavenie agrárneho rezortu sa v roku 2021 oslabilo. V súvislosti s hodnotením činnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV) SR v uplynulom roku to uviedol Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa podľa neho o udržanie postavenia agrárneho rezortu nezasadzuje, o čom svedčí jeho prístup k prechodu štátnych pozemkov pod životné prostredie. Podľa Zs. Simona výzvou pre rok 2022 bude zvládnutie systémových zmien a stabilizácia rezortu.

"Je tu oprávnená obava, že pri súčasnom nezáujme o pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka by mohlo byť ministerstvo pôdohospodárstva zrušené a rozpustené medzi ostatné ministerstvá. Zostáva veriť, že sa to neudeje," zdôraznil Zs. Simon.
"Za akú - takú zmienku stojí výkon ministra S. Vlčana a jeho kolegov pri akreditácii Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a vyplácanie podpôr ako po ostatné roky. Verím, že pochybnosti okolo udelenia akreditácie pre PPA bude minister vedieť obhájiť aj pred Bruselom," dodal.
Podľa Zs. Simona bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský okrem svojich rozprávok a sľubov nedokázal pre agrárny rezort presadiť vôbec nič.

"Z plánu obnovy vidiek peniaze nedostane, a tak život na vidieku lepší nebude. Postavenie vidieckeho obyvateľstva a jeho životná úroveň je na chvoste záujmu vlády. Dokonca aj ochrana medveďa je pre vládu väčšou prioritou ako život na vidieku či domáce potraviny," podčiarkol Zs. Simon.
Upozornil na to, že ani jeden z agrárnych ministrov súčasnej vlády nevykonal potrebné legislatívne zmeny. Systémové nastavenie fungovania rezortu v oblasti prvovýroby, spracovania a lesného hospodárstva sa k lepšiemu nezmenili a zostali také, aké boli za vlády Roberta Fica.

"Legislatívne zmeny, potrebné na zmenu systémového nastavenia dotačných schém, viazané na pozemky, sa neprijali. Chaos okolo pozemkov pretrváva," zdôraznil.

Podľa Zs. Simona minister S. Vlčan dopustil to, že agrárny rezort prichádza o lesné hospodárstvo. Poznamenal, že podiel slovenských potravín na pultoch obchodoch naďalej klesá.

"Produkcia ošípaných sa v tomto roku znížila asi o 20 percent. Stalo sa to v dôsledku  manažovania problémov, spojených s chovom ošípaných, ktoré MP RV SR zanedbalo. Dochádza k nárastom cien potravín do závratných výšok. Rezort neprijíma dostatočné riešenia na ochranu a podporu domácich producentov. Závislosť od dovozu potravín rastie," uviedol Zs. Simon.
Dodal, že nie sú vyhodnotené projekty na podporu mladých farmárov a nové výzvy meškajú.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down