01.01.2024 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V roku 2024 bude musieť pokročiť nahrádzanie klietkových chovov nosníc

        Bratislava 1. januára (TASR) - V roku 2024 bude musieť pokročiť nahrádzanie klietkových chovov nosníc. Uviedol to pre TASR riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár pri odhade vývoja hydinárskeho sektora v tomto roku.


        "Ak nepríde k rekonštrukcii dostatočného množstva klietkových chovov v SR do roku 2025, nastane problém s odbytom vajec z klietkových chovov v zahraničných obchodných reťazcoch a slovenské vajcia môžu byť nahradené vajcami zo zahraničia. Preto chovatelia nosníc žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva, aby vyčlenilo finančné prostriedky na rekonštrukciu klietkových chovov a vyhlásilo samostatnú výzvu pre chovateľov nosníc. V opačnom prípade sa stane veľká časť produkcie slovenských vajec nepredajná a po roku 2025 príde k zatvoreniu veľkého počtu hál alebo aj chovov hydiny v SR," vysvetlil.
        Zdôraznil, že bude nevyhnutné udržanie odbytových cien hydinového mäsa a konzumných slepačích vajec na úrovni, ktorá pokryje výrobné náklady chovateľov a spracovateľov hydiny a prinesie aj primeraný zisk, aby bolo možné zabezpečiť investície a ďalší rozvoj sektora.
        "Dôležité bude vyčlenenie finančných prostriedkov na podporu sektora chovu a spracovania hydiny v rovnakej výške ako v okolitých krajinách. Preto, aby boli ceny potravín dlhodobo stabilné, je potrebné zabezpečiť zníženie alebo stabilizáciu výšky výrobných nákladov. Je dôležité, aby sa stabilizovali ceny elektrickej energie a plynu na primeranej úrovni pre potravinárske a poľnohospodárske podniky," podčiarkol.
        Dodal, že v prípade vyšších cien bude nevyhnutná finančná podpora na zvýšené výdavky na elektrickú energiu a plyn na rovnakej úrovni ako v iných krajinách EÚ. K stabilite odbytových cien potravín môže prispieť aj predĺženie platnosti zníženia odvodov pre potravinárov a poľnohospodárov. "Je nevyhnutné zo strany štátu zabezpečiť ochranu domáceho trhu pred zvýšenými dovozmi, ktoré z roka na rok neustále rastú," uzavrel riaditeľ ÚHS.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down