09.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Seliciach jubilejne pri zbere kukurice

Deň poľa kukurice a jesenných prác v Seliciach už po jubilejný desiaty krát privítal návštevníkov, ktorí mali možnosť pozrieť si a zhodnotiť kvalitu práce najmodernejšej techniky spojenej s pestovaním kukurice. Podujatie, ktoré svojou kvalitou patrí medzi tie najlepšie, ktoré môžeme na našom území navštíviť obohatilo svojimi expozíciami celkovo 39 firiem dodávajúcich poľnohospodársku techniku, osivá a prípravky na ochranu rastlín.

Ukážky 146 hybridov kukurice boli doplnené o praktické ukážky poľnohospodárskej techniky. Na tomto dni poľa sa predviedlo 37 strojových súprav od rôznych výrobcov a predajcov techniky. Medzi predvedené stroje patrili žacie stroje, ktoré pokosili kukuricu, aby následne uvoľnili miesto mulčovačom  a strojom na prípravu pôdy. Všetky agrotechnické operácie spojené so zberom kukurice si teda mala možnosť verejnosť prezrieť na jednom mieste. Asi najzaujímavejším, čo mohli návštevníci dňa poľa v Seliciach vidieť, boli slovenské premiéry piatich noviniek z oblasti poľnohospodárskej mechanizácie.

Prvým zo strojov, ktorý sa predviedol na dni poľa nielen v slovenskej, ale i stredoeurópskej premiére bol diskový podmietač Lemken Rubin 10 / 70 KUA. Rubin 10 je tohtoročným prírastkom do radu strojov Rubin, v ktorom zaujme miesto po svojom predchodcovi Rubin 9. Rubin 10 je osadený taniermi s priemerom 645 mm. Priemer tanierov teda oproti svojmu predchodcovi narástol o 35 mm. Uloženie tanierov na náradí je symetrické, čo zabraňuje vytváraniu bočných ťahových síl. V strede náradia môže dôjsť k vytváraniu sa hrobčeka. Tvorba hrobčeka je však eliminovaná vďaka centrálnym diskom, ktoré sú vysunuté pozdĺž osi smerom dopredu a dozadu. Vďaka tejto konštrukcii sa tieto hrobčeky eliminujú a povrch poľa je vďaka tomu vyrovnaný. Náradie je vybavené UNI kolesom, ktoré odľahčuje zadnú nápravu traktora pri preprave náradia mimo parcely. Pracovná hĺbka stroja je do 20 cm a v modelovom rade si zákazník môže vybrať zo šírok záberov od 2,5 do 7,0 m.

Firma Agroservis predviedla kombinovaný diskovo - dlátový pluh Bednar Terraland DO 5000. Diskovo - dlátové náradie Terraland DO 5000 je v prednej časti osadené dvoma radmi vykrajovaných diskov s priemerom 660 mm, ktoré spracovávajú vrchnú vrstvu pôdy do hĺbky 18 cm. Náradie je vybavené hydraulickým ovládaním diskovej sekcie. Za časťou s diskami sa na náradí nachádzajú vymeniteľné radlice Active - Mix, ktoré sa podľa potreby dajú zamieňať za radlice Zero – Mix (bez premiešavacieho efektu). Za týmito radlicami sa v zadnej časti stroja nachádzajú hviezdicové taniere, ktoré urovnávajú povrch pôdy po pôsobení radlíc a pech Cutpack pre konečné urovnanie povrchu a rezanie rastlinných zvyškov. Pružinové non – stop istenie diskov zabezpečuje dostatočne veľký tlak na povrch pôdy s rastlinnými zvyškami. Na stroji je možné nezávisle nastavovať hĺbku jednotlivých pracovných častí.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 40

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down