06.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Sielnici si pripomenuli 10. výročie Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka

Producenti mlieka si v uplynulom týždni pripomenuli desiate výročie svojej stavovskej organizácie - Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. Oslávili ho pracovne, na Dni prvovýrobcov mlieka, ktorý sa tohto roku takisto konal už po desiaty raz.

SLIAČ/SIELNICA. K účastníkom seminára sa najprv prihovoril Ján Vajs, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dotkol sa viacerých tém, ktoré sa týkajú nielen prvovýrobcov mlieka, ale aj celého slovenského poľnohospodárstva v európskom kontexte.

Na margo dosahov embarga na dovoz potravín do Ruskej federácie konštatoval, že dôsledky tohto kroku sa plošne nedotkli všetkých členských krajín EÚ rovnako. Dokumentoval to na príklade nákupných cien za surové kravské mlieko, ktoré sa v krajinách, čo susedia s Ruskom a čo do Ruska vo veľkom exportovali mlieko a mliečne výrobky, v uplynulom období znížili až na úroveň 18 až 20 centov za kilogram, kým trebárs na Slovensku sa augustová nákupná cena tejto komodity udržala na úrovni 32,84 centa za kilogram, a podľa všetkého aj v tohtoročnom októbri zaznamenala oproti spomenutej úrovni len nepatrný pokles. Generálny riaditeľ pripomenul, že niektoré krajiny EÚ si na konto embarga a odškodného za dosahy embarga chceli vyliečiť aj rany, ktoré s embargom nesúviseli.

„Embargo chceli využiť na riešenie problémov, ktoré by prišli aj vtedy, ak by žiadne embargo nebolo,“ konštatoval J. Vajs. „Osem štátov Európskej únie prekročilo kvóty v produkcii mlieka, a následne sa chceli vyhnúť plateniu  penále za nadprodukciu. Slovensko je však v tomto smere proti akýmkoľvek výnimkám; sme za to, aby pravidlá zostali bez zmien až do konca platnosti mliečnych kvót.“   

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down