25.07.2014 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Sokolciach idú na vec s rozumom a s fortieľom

Po Nových Sadoch v roku 2012 a Nevericiach v roku 2013 aj v tomto roku pokračovala tradícia žatevných výjazdov predsedu vlády SR Roberta Fica. Tentoraz voľba padla na PD Sokolce v okrese Komárno.

SOKOLCE. Tak ako vlani i predvlani, i tohto roku premiéra pri jeho pobyte na čerstvých strniskách sprevádzali minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík. Výjazd sa uskutočnil na konci prvej júlovej dekády.

Na žatevnom poli predsedu vlády privítal domáci pán, predseda PD Sokolce, Ing. Peter Lelkes.  Najprv si teda povedzme čo to o hostiteľskom podniku.

 

Hýbu sa opačným smerom

 

Družstvo v Sokolciach je jeden z mála bývalých zlúčených družstevných podnikov, ktoré sa po roku 1990 nielenže nerozpadli, ale naopak, ešte zveľadili svoj rozmer i imanie. V súčasnosti tento podnik obhospodaruje takmer 7-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, a ako sme sa neskôr dozvedeli z úst jeho predsedu, gazduje v chotároch ôsmich obcí.

Priamo úmerná k rozlohe obhospodarovanej plochy je aj výmera obilnín. V rastlinnej výrobe dominuje pestovanie pšenice, ale Sokolce a spol. dorábajú na ploche 800 hektárov aj jačmene, a na výmere 250 hektárov mali tohto roku zasiatu repku olejnú.

„Zberové práce sme tohto roku začali už 23. júna,“ referoval predseda družstva. „Za tri dni sme pozberali repku a za rovnaký čas aj jačmeň. Už po zbere týchto plodín nám bolo jasné, že úrody môžu byť tohto roku o 10 až 15 percent lepšie ako vlani, avšak v súčasnosti nás trápia cenové vyhliadky na speňažovanie tohtoročnej úrody.“

Ani v júli však v Sokolciach nežili len žatevnými prácami. Veď podnik má veľmi rozvetvené portfólio ďalších výrobných činností. A silnej rastlinnej výrobe sekunduje prinajmenšom rovnako silná živočíšna výroba.

„Máme 750 kráv a spolu 2200 kusov hovädzieho dobytka,“ referoval ďalej predseda družstva. Ešte stále chováme aj 750 prasníc a spolu 11 000 kusov ošípaných. A pravdepodobne sme najväčším slovenským chovateľom ošípaných,“ vysvetľoval predsedovi vlády predseda družstva v Sokolciach.

Narážal tak na známu skutočnosť, že tón v chove ošípaných na Slovensku v ostatných rokoch udávajú zahraniční agropodnikatelia, predovšetkým Dáni. Práve v čase, ktorý korešpondoval s návštevou predsedu vlády v Sokolciach, istý dánsky veľkochovateľ, „dislokovaný“ v  neďalekom Veľkom Mederi, zahlásil zrušenie chovu dojníc. V dôsledku toho môže o prácu v spomenutom podniku prísť niekoľko desiatok zamestnancov.

 

Aj v mene zamestnanosti

 

„My sa snažíme zamestnanosť udržať,“ konštatoval predseda družstva v Sokolciach.

Aj preto majú okrem tradičnej poľnohospodárskej veľkovýroby v podniku bohato rozvetvenú škálu tzv. pomocných výrob. Sami si napríklad vyrábajú kŕmne zmesi, majú vlastný mlyn, z ktorého vychádza kvalitná a na trhu žiadaná špaldová múka. Prevádzkujú neveľkú obchodnú sieť, ale aj verejnú čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Majú vlastnú stavebnú skupinu, ale napríklad aj výrobu peliet.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down