26.09.2013 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V súčasnosti exportuje menej ako polovica malých a stredných podnikov

V súčasnosti exportuje menej ako polovica malých a stredných podnikov pôsobiacich na Slovensku. Po tohtoročnom poklese firmy očakávajú mierny nárast počtu exportérov v roku 2014 aj objemu tržieb z exportu.

 Ukázal to prieskum agentúry TNS Slovakia pre Sberbank Slovensko uskutočnený v dňoch 15. 7. – 25. 7. 2013 na vzorke 404 firiem s počtom zamestnancov minimálne 10 a ročným obratom do 50 miliónov eur.
      Podľa prieskumu začať exportovať plánujú najmä malé firmy s ročným obratom do 3 miliónov eur a do 20 zamestnancov. Pre rok 2014 firmy očakávajú mierny rast exportu do Poľska a Škandinávie.
      Obrat z exportu tvorí u malých a stredných firiem vyše 40 % z celkového obratu. Podľa odborníkov je však potenciál omnoho vyšší, avšak mnohí malí a strední podnikatelia predpokladajú, že ich výrobky prípadne služby nie sú vhodné na export, pričom ide o odvetvia, ktoré sú rozhodujúce v celkovom slovenskom priemysle, ako napríklad strojárstvo, chémia a pod.
      Väčšina firiem, ktoré už v súčasnosti exportujú, necíti v oblasti exportu problémy. Žiadne obmedzenia spontánne nevníma 37 % exportujúcich a ďalších 26 % exportujúcich spontánne nenapadnú bariéry, ktoré by ich obmedzovali.
      Zvyšná skupina exportujúcich uvádzala veľmi rôznorodé a individuálne obmedzenia, žiadne nezaznamenalo výraznejšiu zhodu. Sú medzi nimi nízky dopyt (6 %), cena (5 %) či konkurencia (4 %).
      TASR informovala Ľubica Chmelová zo Sberbank Slovensko.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down