24.07.2020 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V súvislosti s nájmami od pozemkového fondu pripravujeme výzvu politikom

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pripravuje verejnú výzvu politikom, ktorá súvisí s návrhom dodatkov Slovenského pozemkového fondu (SPF) o zmene výšky nájmu za poľnohospodársku pôdu. Informoval o tom predseda SPPK Emil Macho a členovia predstavenstva SPPK. Výzvu podľa Macha za uplynulých 24 hodín podpísalo už 100 štatutárov poľnohospodárskych podnikov.

BRATISLAVA. "Pripravujeme výzvu pre predsedu vlády, predsedu Národnej rady (NR) SR, predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, generálnu riaditeľku SPF a ministra pôdohospodárstva, v ktorej chceme odsúdiť spôsob, akým nám boli nanútené dodatky k nájomným zmluvám zasielaným od SPF. Chceme politikov s podporou stoviek poľnohospodárov vyzvať na verejnú diskusiu, akým spôsobom nastavovať výšku nájomného za pôdu od SPF. Nemôžeme akceptovať, aby nám bol v živých zmluvách menený spôsob výpočtu nájomného. Je najvyšší čas, aby sa slovenskí poľnohospodári spojili a verejne dali najavo, že pokiaľ tu chceme hovoriť o potravinovej sebestačnosti, tak takéto veci nie sú pre nás akceptovateľné. Apel smerom k politikom pripravujeme spoločne pre dobro slovenského vidieka a dobro slovenského poľnohospodára," uviedol Macho.
Najväčšia agropotravinárska samospráva v SR podľa Macha zásadne nesúhlasí s požiadavkou Slovenského pozemkového fondu zmeniť spôsob výpočtu nájmu za užívanie poľnohospodárskej pôdy v správe SPF. Fond pod hrozbou vypovedania nájomných zmlúv žiada poľnohospodárov, aby podpísali nové dodatky už existujúcich zmlúv a tým akceptovali výpočet nájomného nie podľa bonity pôdy (doterajší spôsob výpočtu nájomného), ale podľa tzv. obvyklej výšky nájmu.
Do výzvy, ktorá má zabrániť nežiaducim zmenám, sa podľa Machových slov zapájajú samotní poľnohospodári. Podpisujú list z dielne SPPK. Podpisom vyjadrujú svoj zásadný nesúhlas so zavedením obvyklej výšky nájomného a so zmenou nájomného počas agronomického roka so spätným pôsobením k 1. januáru, ktorá nezodpovedá skutočnej trhovej hodnote nájmu v jednotlivých katastrálnych územiach Slovenska a ktorá je vynucovaná štátnym orgánom pod nátlakom ukončenia nájomných vzťahov.
Informoval, že list posielala SPPK 23. júla a počas necelých 24 hodín ho zatiaľ podpísalo 100 poľnohospodárskych podnikov. Komora chce vyzbierať čo najviac podpisov a následne ich pripojiť k verejnej výzve politikom s cieľom nastoliť odbornú diskusiu k tejto téme a zmeniť rozhodnutie Slovenského pozemkového fondu o uplatňovaní obvyklej výšky nájmu.
Macho zdôraznil, že poľnohospodári zároveň žiadajú, aby sa začala verejná odborná diskusia o nájme poľnohospodárskych pozemkov a jeho trhovej hodnote s cieľom nastoliť spravodlivejšie podmienky.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down