04.10.2022 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ťažkých podmienkach s pneumatikami od Bohnenkamp

Pneumatiky sú jedným z najnáročnejšie pracujúcich častí poľnohospodárskej techniky, ale ich údržba je často prehliadaná. Predajcovia pneumatík – najmä pneuservisy a obchodní zástupcovia však môžu prispieť k zníženiu zbytočného opotrebenia, prípadne poradiť s výberom nových, vhodnejších pneumatík, ak už dôjde k nutnosti ich výmeny.

Výberom správnej pneumatiky pre danú prácu, zabezpečením správneho hustenia a vykonávaním pravidelnej údržby môžu užívatelia vidieť zvýšenie odolnosti a výkonu v teréne, čo im pomôže zvýšiť produktivitu a ich konečný výsledok. Každý predajca má však aj svojho dodávateľa. Spoločnosť Bohnenkamp, sídliaca v Modre je popredným dodávateľom poľnohospodárskych pneumatík, ktorá spolupracuje so slovenskými predajcami už viac, ako 16 rokov. Sortiment spoločnosti zahŕňa pneumatiky a kolesá pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, zemné práce, priemysel, nákladné automobily a dopravu, ako aj pneumatiky pre malé a špeciálne vozidlá. Viac ako 480 zamestnancov ponúka zákazníkom spoločnosti Bohnenkamp rozsiahle servisné a poradenské služby na 25 predajných a logistických miestach v Európe. Cieľom spoločnosti je dodanie pneumatík zákazníkom do 24 hodín, čo je pre tak špecifický segment, akým je poľnohospodárstvo životne dôležité.

Bohnenkamp, distribútor úplného sortimentu pneumatík, diskov a duší určených pre poľnohospodárstvo ponúka riešenia pre všetky požiadavky a oblasti využitia. V portfóliu spoločnosti nájdeme skladové zásoby pneumatík a kolies v rozmere od 3 do 54 palcov pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, zemné prace, priemysel, nákladné vozidlá a dopravu, ako aj pre malé a špeciálne vozidlá, či prívesy. V poľnohospodárskej praxi sú z ponuky najviac etablované značky Alliance a BKT a pre nákladnú dopravu značky Windpower, Dynamo, Orium a na ľahké úžitkové vozidlá pneumatiky značky Onyx. Nechýbajú však ani prémiové pneumatiky Michelin, Firestone, Kleber, Trelleborg a iné.

Zo skladu na poľnohospodársky podnik

Jedným z väčších odberateľov spoločnosti je aj zákazník z neďalekej obce Častá a jeho pneuservis vo vedľajšej obci Doľany. Predsedom podniku Agrovin Častá je Pavol Tichý, ktorý bol ochotný nám povedať zopár slov o svojom podniku.

„Agrovin Častá hospodári v ťažkých podmienkach, a tým nemám na mysli len o nedostatok zrážok, ktorý sužoval tento rok takmer na celé územie Slovenska. Väčšinu našej výmery totiž tvoria ťažké kamenisté pôdy, ktoré sú nehostinným prostredím pre náradie a stroje, ktoré v nich pracujú. Ja sám hovorím firmám, že je u nás veľmi ťažké prevádzať akékoľvek pokusy, pretože nemáme ani jednu parcelu, na ktorej by sme našli jeden súvislí pôdny druh, oboznamjue nás s podnikom predseda podniku, ktorý hospodári na výmere niečo viac, ako 900 hektárov, ktoré sú situované v piatich katastroch: Častá, Budmerice, Štefanová, Dlhá, Doľany a Borová. „Zaoberáme sa výhradne rastlinnou výrobou a pestovaním sladovníckeho jačmeňa, potravinárskej pšenice, slnečnice, repky olejnej a ovsa, ktorý dodávame lokálnym odberateľom,“ hovorí úvodom Pavol Tichý, predseda podniku Agrovin a.s., Častá.“

Ťažké pôdy dokážu občas prinášať aj isté výhody, ako tomu bolo napríklad aj v tomto pestovateľskom roku. Dokážu zadržiavať vlahu a tak mali na tomto podniku tento rok relatívne dobré úrody. Orba pod oziminy tu však podľa slov predsedu podniku nie je možná. Je to zapríčinené nemožnosťou vykonať následné pracovné operácie v dostatočnej kvalite a za primerané náklady. Navyše, väčšina pôd je tu, ako sme už spomínali vyššie, kamenistých, a tak dávajú zabrať ako náradiu, tak aj ťahovým prostriedkom a ich obutiu. Na podniku teda vsádzajú na klasickú hlbšiu podmietku, po ktorej prichádzajú na rad tanierové brány. „Kvôli kameňom, ktorých je na našich poliach viac, než dosť, sme prešli na diskové náradie a eliminujeme používanie radličiek. Okrem toho sa snažíme z našich polí zberať aj kamene so zberačom kameňa. Napriek tejto snahe technika v našich podmienkach trpí a s ňou trpí aj jej obutie. Práve preto je jednou z našich priorít aj spoľahlivý dodávateľ pneumatík, ktorý nám je schopný obuť naše stroje kvalitne a promptne. Na podnik som prišiel v roku 2010 a už v podstate od mojich začiatkov spolupracujeme s firmou Bohnenkamp,“ popisuje úskalia hospodárenia a spoluprácu predseda družstva.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down