V znamení výkonu, kvality a spoľahlivosti

S cieľom byť aktívnou súčasťou celoslovenského stretnutia poľnohospodárov v Dvoroch nad Žitavou si za svoje vzala spoločnosť EURALIS Saaten GmbH – o. z., ktorá na 6. ročníku podujatia predstavila najlepšie materiály z vlastného šľachtenia, zameraného na dôležité poľné plodiny ako je repka, slnečnica, kukurica, sója a cirok.

„Celoslovenské dni poľa považujeme za mimoriadnu udalosť, kde sa pravidelne stretávame s našimi obchodnými partnermi a priateľmi a túto príležitosť si preto nenecháme ujsť,“ povedal na úvod Ing. Andrej Kubiš, Sales & Marketing manager spoločnosti Euralis pre Slovenskú a Českú republiku a dodal: „V tomto roku tvoria ťažisko našej prezentácie vysokoúrodné hybridy repky novej genetiky s požadovanými kvalitatívnymi parametrami a excelentnou zimuvzdornosťou. Takými sú v minulom roku uvedený ES IMPERIO a naša najhorúcejšia novinka ES CESARIO, ktorú práve uvádzame na slovenský trh.“

Novinka ES CESARIO

Návštevníkom výstavy celkovo predstavili šesť repiek z novej generácie, podľa jej zástupcu „to najlepšie a najnovšie čo máme v ponuke.“

Z pohľadu spoločnosti tento rok patrí ES CESARIU, ktorý bol registrovaný už po dvoch rokoch štátnych odrodových skúšok ÚKSÚP-u s výbornými výsledkami. „Ponúkať ho bude náš nový exkluzívny obchodný partner – spoločnosť ASRA,“ uviedol A. Kubiš a k samotnej novinke dodal: „ES CESARIO je úspešným vyústením nášho inovovaného šľachtiteľského programu, v rámci ktorého sa dostavili prvé zaujímavé výsledky v podobe moderných výkonných odrôd. Výsledky našej práce sa odrazili aj v štátnych odrodových skúškach v posledných rokoch, kde sme sa so svojimi materiálmi pravidelne umiestnili na popredných miestach.“ ES Cesario je stredne skorý hybrid, ktorý je otestovaný v rôznych lokalitách a podmienkach. Nadpriemerne sa mu darilo v lokalite Veľký Meder, ale aj v podhorských oblastiach Slovenska. V rámci ŠOS ÚKSÚP-u v roku 2015 dosiahol 106 percent a v 2016 až 109 percent na priemer úrod kontrol. Z hľadiska profilu zdravotného stavu disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti celému komplexu hubových chorôb, avšak jednoznačne vyniká v rezistencii proti fómovej hnilobe (známka 9).

Spolu s minuloročnou novinkou ES Imperio pochádzajú z jednej generácie šľachtenia. V porovnaní s ňou je ES Cesario o niečo skorší. Oba hybridy A. Kubiš odporúča do intenzívnych podmienok pestovania, kde poskytnú nadpriemerne vysokú úrodu a obsah oleja. Pre clearfield technológiu sú v ponuke dva osvedčené, stredne neskoré hybridy ES Aquarel CL a ES Angel CL a novinka ES Curier CL. Portfólio repiek dopĺňajú dve líniové odrody – pestovateľsky etablovaná ES Valegro a novinka ES Mambo.

Spoločnosť Euralis v tomto roku, okrem repky, uvádza viacero noviniek aj v portfóliu kukuríc, slnečníc, či ciroku, ktoré plánujú predstaviť na ďalších odborných podujatiach v nasledujúcom období.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *