29.12.2010 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V žrebčíne mali otvorené dvere

Unikátnu expozíciu Hipologického múzea, jazdiareň, plemenné kone i ukážky umenia jazdcov mohli dnes vidieť návštevníci Dňa otvorených dverí v Národnom žrebčíne (NŽ) v Topoľčiankach.

"Návštevníci si mohli prezrieť ustajňovacie priestory, v hale prebiehali verejné tréningy jednotlivých jazdeckých disciplín, ktoré žrebčín má a zastrešuje. Popoludní to bol zasa slávnostný galaprogram, kde sa predstavili jednotlivé plemená koní. Naši jazdci predviedli známu štvorylku a predviedli klasickú jazdeckú školu s našimi lipicanskými žrebcami. Takisto sme pripravili predstavenie plemien, názornú ukážku skokov a záprahovú ukážku," uviedol pre TA SR riaditeľ Národného žrebčína v Topoľčiankach Michal Horný.

Podľa jeho slov má NŽ za sebou náročnú sezónu poznačenú hospodárskou krízou, zlým počasím, ale aj viacerými úspechmi. "Museli sme zrušiť Dunajsko-alpský pohár, čo sú vlastne majstrovstvá Európy dvojzáprahov, kde bolo do Topoľčianok prihlásených vyše 300 koní zo 17 krajín. Pracovali sme na tom intenzívne sedem rokov a nakoniec nás sklamalo počasie, keď po neustálych lejakoch vyrážala spodná voda a nepomohli ani drenáže," konštatoval M. Horný.

Spomenul, že NŽ pokračoval aj v tomto roku v racionalizačných opatreniach, vďaka ktorým sa podarilo znížiť počet pracovníkov z 300 v roku 1990 na 90 v tomto roku. "Tá činnosť je pritom v súčasnosti rozmanitejšia a rozšírenejšia, takže produktivita na jedného pracovníka je veľká," uviedol M. Horný. "Chovateľský rok bol veľmi úspešný, keď sa nám narodilo vyše 100 žriebät pri vynikajúcej natalite všetkých plemien koní, vynikajúcom zdravotnom stave, vynikajúcej reprezentácii, či už na chovateľských šampionátoch, alebo na športových podujatiach. Takže sezónu môžem zhodnotiť ako dosť rozkolísanú," konštatoval M. Horný.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down