Väčší záujem o potravinársku Značku kvality SK

Značkou kvality SK sa pýši už 1267 domácich potravín od 158 slovenských výrobcov. Medzi spotrebiteľmi ide o najznámejšie označenie kvality a pôvodu potravín.

BRATISLAVA. „To, že je na obale potraviny uvedené Vyrobené na Slovensku, ešte nemusí znamenať, že naozaj ide o slovenský produkt. V skutočnosti to môže byť na Slovensku iba zabalené, a jednotlivé zložky môžu pochádzať z rôznych kútov sveta. Ak chcete mať istotu, že výrobok naozaj pochádza zo slovenských surovín, kupujte potraviny, ktoré majú na obale uvedené logo Značka kvality SK,“ vysvetľuje Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Značka kvality SK je označenie, ktoré vedenie agrárneho rezortu udeľuje poľnohospodárskym a potravinárskym produktom. Ak je výrobok označený logom Značka kvality SK, znamená to, že minimálne 75 percent z neho tvorí podiel domácej suroviny, a všetky fázy výrobného procesu sa uskutočňujú na území Slovenskej republiky. Skladba potraviny musí byť doložená laboratórnymi skúškami. Ak má výrobok nadštandardné vlastnosti, má právo používať zlaté logo Značka kvality SK Gold.

Medzi spotrebiteľmi patrí toto označenie medzi najznámejšie označenia kvality a pôvodu potravín. Vyplýva to z reprezentatívneho celoslovenského prieskumu verejnej mienky, ktorý pre MP RV SR vypracovala agentúra A.K.O. Podľa výsledkov prieskumu sa 38 percent spotrebiteľov pri nákupe riadi špeciálnym označením kvalitných potravín, a pre 61percent z nich je najznámejšia Značka kvality SK.

Nedávno zasadala na MP RV SR odborná komisia na posudzovanie a udeľovanie nových žiadostí Značky kvality SK. Prihlásených bolo 31 spoločností, ktoré žiadali o udelenie značky pre 89 kvalitných slovenských výrobkov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *