15.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väderstad: plytké spracovanie v ťažkých podmienkach

V súčasnosti hľadajú poľnohospodári ako aj výrobcovia riešenia, ako čo najefektívnejšie spracovávať pôdu pri zachovaní čo najväčšieho množstva vlahy. Podružným cieľom je dosiahnuť, aby všetko, čo sa na poli nachádza a má vyklíčiť vyklíčilo a všetko čo by sa malo rozložiť aj skutočne rozložilo. Väderstad, popredný výrobca strojov na obrábanie pôdy má na docielenie vyššie uvedeného svoje vlastné riešenie, ktoré nám bolo prezentované počas nedávnej tlačovej konferencie na Farme Väderstad v nemeckom Rottorfe.

„Pracujeme s prírodou a kde je príroda? Tam, kde je život. Život sa v pôde nachádza vo vrchnej vrstve hrubej približne 5 cm,“ s týmito slovami predstavuje Magnus Samuelsson nový prírastok do portfólia pracovných orgánov švédskeho výrobcu.Kľúčom k úspechu a cestou, ktorú výrobca razí už viac, ako jedno desaťročie je spracovávanie povrchových vrstiev pôdy. V roku 2011 predstavila spoločnosť nožový valcec CrossCutter Knife, ktorý umiestnila v prednej časti podmietača Carrier. V danom čase dosiahla spoločnosť Väderstad svoj limit z hľadiska spracovania povrchovej vrstvy pôdy. To však švédskym inžinierom nestačilo a rozhodli sa, že posunú hlavný pôdospracujúci segment viac uprostred stroja a tak prišli s troma prototypm, z ktorých jeden dnes poznáme pod označením CrossCutter Disc. Predstavený v roku 2017, CrossCutter Disc získal ocenenie „Stroj roka“. Niekto by si povedal: „To je divné... Prečo udelili pracovnému orgánu titul Stroj roka?“ Ak sa však zamyslíme, disk je práve tá časť, ktorá robí podmietač podmietačom, čiže toto ocenenie bolo a je stále na mieste.

Od tohto roku je tento disk oceňovaný poľnohospodármi po celom svete, pretože umožňuje intenzívne, veľmi plytké spracovanie pôdy pri vysokých pracovných rýchlostiach. Riešenie dokázalo navyše pracovať aj s krycími plodinami, takže zaujalo široké spektrum zákazníkov. Týmto krokom súčasne Väderstad zvýšil kapacitu svojho podmietača o 30 %, pričom zároveň znížil spotrebu PHM na jednotku obrobenej plochy. „Každý centimeter, ktorý vstupujeme do pôdy hlbšie totiž znamená spracovať o 100 m3 väčší objem pôdy. To znamená, že čím plytšie pôdu spracovávame, tým nižšia je spotreba pohonných hmôt,“ vysvetľuje zástupca spoločnosti počas predstavenia novinky... A tou novinkou je disk CrossCutter Disc Aggressive.

CrossCutter Disc Aggressive

Čo je nové v porovnaní s diskami CrossCutter Disc z roku 2017? Sú to v prvom rade výrezy, ktoré redukujú kontaktnú plochu s pôdou a zvyšujú prienik jednotlivých diskov. Tieto disky sú vhodné do ťažkých podmienok, v ktorých „obyčajný“ CrossCutter Disc už nedokáže dostatočne efektívne spracovávať pôdu – napríklad v strnisku po slnečnici, alebo po kukurici. Novinka disponuje taktiež technológiou TrueCut - vyfrézovanie spomínaných výrezov s rovnakým okrajom po celom obvode, poskytujúce rovnomerný rezný efekt. „S diskami CrossCutter Disc Aggressive je náš rad diskov pre veľmi plytké spracovanie pôdy kompletný. Napriek tomu, že má agresívnejší tvar ako pôvodný model, stále pracuje vo veľmi malej pracovnej hĺbke 2-5 cm a premiestni podstatne menej pôdy ako konvenčné disky. To znamená nižšiu spotrebu paliva pri zachovaní vysokej pracovnej rýchlosti a stále intenzívnom premiešavaní,“ hovorí Magnus Samuelsson.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down