22.09.2023 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väderstad predstavil nové plečky Extract

V dňoch 5. – 7.  septembra sme sa mali možnosť zúčastniť sa podujatia ku predstaveniu noviniek spoločností Case IH, Steyr a Väderstad. Každá z firiem predstavila svoje inovatívne stroje na separátnych stanovištiach, na ktorých sa vystriedalo vyše 70 zahraničných novinárov. Väderstad, popredný švédsky výrobca strojov na sejbu a obrábanie pôdy predstavil v rakúskom Fuchsenbigli novinky, ktoré bezpochýb zaujmú slovenských poľnohospodárov tak, ako zaujali aj nás.

Ako prví sme mali možnosť vidieť premiéru noviniek, medzi ktoré patria inovovaný kultivátor TopDown E-Services, Tempo L s prihnojovaním tekutým hnojivom, Tempo s inovovaným elektronickým systémom WSX, produkčnú verzia sejacieho stroja či medziriadkové kypriče Extract. 

V tohtotýždňovom vydaní sa budeme venovať najmä posledne menovanému radu medziriadkových kypričov Extract. Nový rad strojov na mechanické ničenie burín, ktoré spoločnosť vzala pod svoje krídla po akvizícii dánskeho výrobcu Thyregod sa od leta 2024 bude predávať pod značkou Väderstad. V Rakúsku sme tak medziriadkové kultivátory mohli vidieť v červeno-žlto-čiernych farbách švédskeho výrobcu. Čo novinka prináša a čím nás zaujala?

Medziriadkový kyprič Extract na nás čakal na pozemkoch miestneho poľnohospodárskeho podniku aj spolu so zástupcom spoločnosti Wolframom Hastolzom, ktorý stroj predstavil zástupcom médií. Nový rad sa má na trh dostať v dvoch prevedeniach, ako ťahaný Extract L 16-48 a nesený Extract V 8-36. V závislosti od modelu budú Extract L aj Extract V k dispozícii s rozstupom riadkov 225, 250, 450, 500 a 750 mm. „V“ v označení stroja označuje štandardnú nesenú verziu, zatiaľ čo L označuje veľkú ťahanú verziu, ktorá sa skladá veľmi podobným spôsobom, ako sejací stroj Tempo,“ ,“ predstavil novinku v portfóliu Wolfram Hastolz, riaditeľ produktového manažmentu spracovania pôdy v spoločnosti Väderstad. 

Zvláštnosťou nových plečiek Extract je svetlá výška hlavného rámu, ktorá činí 85 cm. Takéto konštrukčné riešenie má byť ideálne pre vysoké plodiny, kde pri medziriakovom kyprení dôjde ku žiadnemu, alebo len minimálnemu poškodeniu rastlín. Všetky pracovné orgány je možné umiestniť vo vzdialenosti riadkov v rozsahu od 22,5 do 75 cm no čo je zaujímavejšie, vďaka hydraulickému valcu v prednej časti stroja je možné zdvíhať jednotlivé sekcie stroja až do výšky 65 cm. Spojenie týchto dvoch riešení umožňuje pracovať s medziriadkovým kypričom aj v neskorých rastových štádiách bez toho, aby došlo ku poškodeniu porastu.

Možnosti doplnkovej výbavy

„Naše medziriadkové kypriče Extract je možné vybaviť 3D kamerovým systémom, ktorý dopĺňa pracovné osvetlenie pre prácu v noci. Ďalšou zaujímavou opciou je mechanické zatáčanie v riadkoch. Pracuje podobne, ako riadkové navádzanie pri silážnych rezačkách a využitie nájde najmä v podmienkach, kedy už kamera nedokáže prečítať riadok kukurice – napríklad vo veternom počasí, alebo ak má kukurica už šesť listov,“ uviedol zástupca spoločnosti Väderstad.

Švédsky výrobca bude mať v ponuke celý rad doplnkov, medzi ktoré patrí okrem 3D kamier bočný posuv a dokonca aj medziriadkový posuv.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down