Väderstad predstavil vylepšené sejacie stroje Tempo

Švédska spoločnosť Väderstad prezentovala začiatkom septembra v Rakúsku zaujímavé inovácie svojich sejacích strojov Tempo. Tie sú na trhu už desať rokov a dodnes sa im vyrovná len máloktorý stroj. Väderstad však opäť uskakuje konkurencii zavedením novej elektroniky a možnosťou prihnojovania kvapalnými hnojivami. Pozrite sa s nami na nové možnosti sejacích strojov Tempo, ktoré budú verejnosti predstavené na veľtrhu Agritechnica 2023.

Prvou z noviniek je možnosť objednať stroje Tempo L 8-24 so zásobníkom na tekuté hnojivo. Systém je plne integrovaný do stroja a je konštruovaný pre vysokorýchlostný presný výsev, ktorým je Tempo známe. Novinku zástupcom médií predstavil v rakúskom Fuchsenbigli Markus Sjörberg, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti Väderstad.

„Všímame si, že trend aplikácie kvapalných hnojív v poľnohospodárstve neustále stúpa. S tým rastú aj požiadavky našich zákazníkov a tak sme vyvinuli systém aplikácie tekutých hnojív, ktorý zodpovedá kapacite vysokorýchlostného presného sejacieho stroja Tempo. Sejací stroj bude môcť byť už od októbra tohto roku vybavený zásobníkom na tekuté hnojivo s objemom 2 000 l. Ten dopĺňa zásobník na čistú vodu s objemom 1 300 l na preplachovanie systému. Na stroji môžete vidieť aj dva ukladacie boxy na náradie a ďalšiu výbavu,“ predostrel v úvode zmeny riaditeľ výskumu a vývoja.

Výsevné ústrojenstvo a všetky osvedčené komponenty a obľúbené vymoženosti sejacích strojov Tempo ostávajú nateraz rovnaké. Plenenie zásobníka je podľa slov Markusa Sjörberga možné vykonávať troma rôznymi spôsobmi: gravitačne z externej cisterny, prostredníctvom externého čerpadla, prípadne je možné využiť vstavané čerpadlo, s ktorým bude stroj dodávaný. Ak sa zákazník rozhodne pre posledný menovaný spôsob plnenia, Väderstad si pre neho pripravil zaujímavé softvérové riešenia. Prvou možnosťou je, že si obsluha stroja nastaví automatické plnenie až do dosiahnutia maximálnej kapacity nádrže. Na tom asi nebude nič zvláštne. Ak však chcete načerpať špecifické množstvo hnojiva, stačí zadať toto množstvo na termináli umiestnenom na boku nádrže. Obsluha stroja tak nemusí kontrolovať samotné plnenie nádrže, keďže to už je plne automatizované. Systém tekutého prihnojovania je zároveň plne integrovaný do Väderstad E-Control, ku ktorému má obsluha možnosť prístupu takisto zo spomínaného externého displeja umiestneného na stroji. A keď hovoríme o užívateľsky prívetivých riešeniach, zástupca spoločnosti hovorí aj o odpadaní nutnosti kalibrácie systému tekutého prihnojovania. Aby ste mohli začať pracovať so strojom, stačí vám zadať špecifické množstvo alebo dávku hnojiva a môžete pracovať. Žiadna kalibrácia nebude potrebná. Nové Tempo je zároveň plne ISOBUS kompatibilné, a to aj vrátane riadenia sekcií po jednotlivých riadkoch, ako aj aplikácie s variabilnou dávkou podľa predpisových máp v štandardnej výbave. Ak na konci dňa skončíte so sejbou, môžete spustiť prednastavený automatický program na čistenie, ktorý sa postará o preplach celého systému.

Kam aplikuje?

„Hnojivo je možné aplikovať v dvoch pozíciách, buď na stranu prostredníctvom pätky na hnojivo, prípadne je možné aplikovať hnojivo do výsevnej brázdy. V tomto prípade je hnojivo umiestňované na konci výsevnej jednotky pred uzatváracie koliesko. Voľba užívateľa tak závisí na plodine, podmienkach a sezóne,“ vysvetľuje rôzne možnosti aplikácie hnojiva Markus Sjörberg, ktorý poukázal aj na možnosť zmeny spôsobu aplikácie prostredníctvom jednoduchej spojky na bloku ventilov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down