01.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väderstad prišiel na Agritechnicu s ďalšími novinkami

Na tohtoročnom veľtrhu Agritechnica prezentovali jednotliví výrobcovia inovácie naprieč všetkými segmentami poľnohospodárskej techniky. Jedným z vystavovateľov, ktorý výrazne prehovorili do sveta inovácií strojov na spracovanie a sejbu bol švédsky výrobca Väderstad, ktorý na veľtrh prišiel hneď s niekoľkými svetovými premiérami, a to napriek skutočnosti, že množstvo z nich už predstavil počas svojho septembrového podujatia pre tlač.

Ako uviedol Mattias Hovnert, Senior Viceprezident spoločnosti pre predaj a marketing, cieľom spoločnosti Väderstad je stať sa partnerom číslo jedna v spracovaní pôdy a zakladaní porastov. Podľa jeho slov je Väderstad nadnárodnou spoločnosťou, ktorá rok čo rok investuje do vývoja inovatívnych produktov, aby dokázala pomôcť zákazníkom v neustálom zvyšovaní úrod pestovaných plodín. Väderstad tiež investuje značné finančné prostriedky do novej linky na lakovanie či nových montážnych liniek a robíme všetko preto, aby sme splnili cieľ vyrábať desaťtisíc strojov ročne do roku 2027. Veľké investície putujú aj do budúcnosti poľnohospodárstva, pričom firma pokračuje vo vývoji nových inteligentných strojov.

„Musíme však mať na zreteli aj to, čo sa deje v pôde a dopomôcť k udržateľnosti poľnohospodárstva. Ako príklad môžeme uviesť zadržanie uhlíka v pôde pre zvýšenie jej zdravia, čo je pre toto odvetvie kľúčové. A práve tu zohráva firma Väderstad veľmi dôležitú rolu. Pri obrábaní pôdy musíme pracovať tak plytko, ako to len je možné, aby sme udržali v pôde život. Zároveň však potrebujeme pôdu spracovávať tak hlboko, aby sme eliminovali faktory vplývajúce na výšku úrody. Pri sejbe musíme dbať na presnosť a efektivitu, aby sme prispeli k tomu, že farmár získa čo možno najväčšiu úrodu zo svojich pestovaných plodín. Sme si však vedomí, že každý poľnohospodár pracuje v špecifických podmienkach a každý z nich potrebuje optimalizovať svoju cestu hospodárenia. Práve tu dokážeme prispieť s našimi novými konceptami strojov. Aby sme k tomu prispeli ešte viac, na veľtrhu prezentujeme tri úplné novinky, ktoré majú svoju svetovú premiéru tu na veľtrhu Agritechnica,“ povedal vo svojom prejave Mattias Hovnert.

Premiéra európskej verzie SeedHawk

Po novinkách, akými sú nové medziriadkové kypriče Extract, Väderstad TopDown s funkciou E-Services, ktorý okrem výrazného prínosu pre prax získal ocenenie v súťaži Machine of the year (Stroj roku), či sejací stroj Tempo s tekutým prihnojovanám prichádza Väderstad s ďalšou nádielkou inovatívnych technológií. Jednou z najhorúcejších noviniek, ktorú predstavil švédsky výrobca na veľtrhu Agritechnica bol bez pochýb bezorbový sejací stroj SeedHawk. Stroj, ktorý bol navrhnutý s ohľadom na potreby európskeho trhu, pričom inžinierom spoločnosti sa podarilo pretvoriť koncept, ktorý je na trhu viac, ako tridsať rokov, pútal popri produkčnej verzii sejacieho stroja Proceed v expozícii výrobcu veľkú pozornosť.

Srdcom stroja sú nožové výsevné jednotky Seed Hawk, ktoré sa starajú o presnú aplikáciu hnojiva a osiva do pôdy. Každá z výsevných jednotiek obsahuje dva hroty na paralelnom spojení s hydraulickým ovládaním tlaku a zadné prítlačné koleso. Prvý nôž, ktorý sa stará o aplikáciu hnojiva pri svojej práci vytvára podmienky pre ľahšie vniknutie „otvárača“. Ten dopomáha vniknutiu druhého noža, dopravujúceho osivo do pôdy, ktorý vytvára presnú a veľmi špecifickú drážku, do ktorej následne uloží osivo. Pracovnú hĺbku otvárača je pritom možné nastaviť od 6 do 40 mm. „Jedným z hlavných rozdielov medzi zámorskou a európskou verziou sejacích strojov SeedHawk je predrezávací disk, ktorý nájde uplatnenie pri výseve do medziplodín a greeningu. Hnojivo je umiestňované tak, aby bolo dostupné v dôležitých prvých štádiách rastu plodín. Osivo je umiestňované 38 mm vedľa hnojiva a 19 mm nad hnojivo. Samotný výsevný nôž vytvára drážku s jemnou štruktúrou, do ktorej následne umiestni dané osivo,“ hovorí Vít Brzobohatý, oblastný manažér spoločnosti Väderstad pre Českú a Slovenskú republiku.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down