28.12.2021 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väderstad Proceed má byť budúcnosťou sejby

Švédsky výrobca techniky Väderstad, jedna z popredných svetových spoločností v oblasti spracovania pôdy, siatia a výsadby, predstavuje nový produktový rad sejačiek. Proceed, ako ho výrobca nazval, vytvára na trhu úplne novú kategóriu sejacích strojov, ktorá zvyšuje výnosový potenciál celej škály plodín – pšenica, jačmeň, repka olejná, cukrová repa, hrach, kukurica, slnečnica a mnohé ďalšie. Sejačka má podľa švédskeho výrobcu potenciál byť strojom, ktorý úplne „zmení hru“ vo svojom segmente. Či je tomu skutočne tak, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Zabralo to celé tri roky vývoja. Tak dlho trvalo jednému z najväčších hráčov na trhu, aby vyvinul sejací stroj s doteraz nevídaným riešením. Skúste si predstaviť, že by ste mali na dvore jediný stroj, ktorý by sa postaral o výsev celého spektra pestovaných plodín. Áno, práve to sa Väderstadu podarilo. Novú sejačku Proceed je okrem toho možné použiť pri sejbe do konvenčne obrábanej pôdy, v minimalizačnej technológii, v krycích plodinách, poprípade aj na presný výsev.

„My v spoločnosti Väderstad vyrábame stroje, vďaka ktorým stoja naši zákazníci v čele moderného poľnohospodárstva. Vyvíjame nové metódy a z času na čas stanovujeme úplne nové štandardy. Proceed je jedným z tých skokov, ktoré sú v poľnohospodárskom odvetví často nevídané, ale keď nastanú, veci sa zmenia,“ hovorí Mattias Hovnert, senior viceprezident pre predaj a marketing v spoločnosti Väderstad, a pokračuje: „Väderstad Proceed dokáže umiestniť aj to najmenšie osivo do dokonalej hĺbky s milimetrovou presnosťou, čo umožňuje výrazné zlepšenie v oblastiach, ako je výška výnosov, potreba obrábania pôdy, chemického ošetrovania porastu, či používania hnojív.

Skúšky v praxi ukazujú, že Proceed dokáže znížiť množstvo potrebného osiva pšenice na polovicu, pričom dochádza k zachovaniu výnosov v porovnaní s ostatnými modernými sejacími strojmi. Dôležité je, že plodiny sú silnejšie a porast je rovnomerný vo všetkých rastových fázach.

„Sejací stroj Proceed predstavuje obrovský skok oproti súčasnej technológii výsevu. Vyznačuje sa presným dodržaním nastavenej hĺbky výsevu, presným uložením osiva v riadku, presným ukončením riadku, ako aj optimalizáciou osivového lôžka. Výsledkom je rýchle, rovnomerné vzchádzanie a vitálny porast, v ktorom sú každej rastline poskytnuté podmienky potrebné na dosiahnutie plného výnosového potenciálu,“ hovorí Lars Thylén, riaditeľ produktového manažmentu v Business Development vo Väderstade.

Niekoľko mesiacov po sejbe ukazujú pokusy s ozimnou pšenicou pri výsevku 150 semien/m2 nárast rastlinnej biomasy o 102 %, koreňovej biomasy o 72 % a o 62 % viac odnoží na rastlinu, v porovnaní s inými modernými sejacími strojmi švédskej značky.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down