07.06.2024 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väderstad rozširuje možnosti plytkého obrábania

Spoločnosť Väderstad, popredný výrobca strojov pre spracovanie pôdy, sejby a presného výsevu, prichádza s ďalšou novinkou v oblasti veľmi plytkého spracovania pôdy. Vo Švédsku, vo svojej domovskej krajine, predstavila novú verziu tanierového podmietača Carrier 925 pre sezónu 2025, ktorý je možné osadiť tromi radmi tanierov spolu s unikátnymi taniermi CrossCutter. Tento stroj má byť podľa spoločnosti dôležitým krokom pre mechanické ničenie odolných burín.

Nová verzia podmietača Carrier 925 prináša možnosť zameniť dva rady tanierov s rozstupom pracovných orgánov 12,5 cm na tri rady tanierov s rozstupom iba 8,3 cm. Stroj má byť podľa obchodného manažéra pre spracovanie pôdy v spoločnosti Väderstad, Wolframa Hastolza skonštruovaný pre veľmi plytké spracovanie pôdy s taniermi Väderstad CrossCutter.

Stroj je určený pre veľmi plytké spracovanie pôdy. Tretí rad tanierov CrossCutter na stroji Carrier zužuje rozstup tanierov na 8,3 cm. Vďaka tomusa výrazne zvyšuje intenzita spracovania pôdy, tvorba jemnej orničnej vrstvy a premiešanie zvyškov v ornici. To by malo podľa švédskeho výrobcu následne viesť k vyššej klíčivosti burín a zvyškov semien, ktoré je následne poľnohospodár schopný zlikvidovať druhým prejazdom.

Poľné testy ukázali, že tri rady tanierov CrossCutter dokážu vytvoriť silnejšie a plytké lôžko a aktivovať buriny a zvyšky semien po zbere. Jeho plná intenzita rezania a miešania je navyše schopná toto osivové lôžko zlikvidovať pri druhom prejazde, a zaistiť tak čistotu poľa pred založením nového porastu.

S rastúcim výskytom rezistentných burín, medzi ktoré patria napríklad rôzne druhy tráv, sa znižuje počet nástrojov, ktoré majú poľnohospodári k dispozícii na boj proti nim, a preto bolo podľa zástupcu spoločnosti potrebné pridať ďalšie riešenie pre mechanickú reguláciu burín.

„Spoločnosť Väderstad vynašla koncept veľmi plytkého spracovania pôdy v roku 2017. V roku 2025 urobíme ďalší krok a pridáme ešte väčšiu intenzitu pre úplný výrez vo vrchnej vrstve pôdy. Veríme, že tento stroj bude dôležitým nástrojom v boji proti rezistentným burinám,“ hovorí Wolfram Hastolz.

Nová verzia Carrieru s tromi radmi tanierov bude spočiatku predstavená pri modeli Väderstad Carrier 925. Spoločnosť však neskôr plánuje aj uvedenie ďalších modelov. V závislosti na pôdnych podmienkach môže byť stroj osadený buď 450mm CrossCutter Disc, alebo 450mm CrossCutter Disc Aggressive. Nová verzia Carrier 925 s tromi radmi CrossCutter Disc bude k dispozícii od októbra 2024, prvé dodávky začnú koncom roka.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down